Religia
Temat dzisiejszej katechezy – Ostatnia Wieczerza.
Wieczerza to posiłek ,który nazywamy dzisiaj kolacją .Każdy posiłek łączy ludzi , którzy zasiadają do wspólnego stołu. Codziennie spożywamy przy nim chleb .
Dlatego powinniśmy dziękować Panu Jezusowi za dar chleba modlitwą : „Ojcze nasz” zwracając szczególną uwagę na słowa : ” chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”.
Pan Jezus kilka dni po Niedzieli Palmowej spotkał się ze swoimi uczniami w miejscu zwanym Wieczernikiem . Tam też spożył kolację, podczas której wypowiedział słowa :” Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje” oraz „Bierzcie i pijcie, to jest kielich Krwi mojej „. Dzień ,w którym Pan Jezus w tajemniczy sposób ukrył się w chlebie , nazywamy Wielkim Czwartkiem .Od tego dnia Pan Jezus pozwolił swoim uczniom, a potem kapłanom ,by powtarzali Jego słowa i gesty – wtedy za każdym razem przychodzi i ukryty w chlebie pozostaje razem z ludźmi .
W białym chlebie – Hostii, Pan Jezus przebywa w kościele ukryty w tabernakulum . Jest to najświętsze miejsce w kościele, dlatego przyklękamy , przechodząc koło niego . Przypomina nam o tym modlitwa , którą wypowiadamy , gdy wchodzimy do kościoła . Brzmi ona następująco: „Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament ,teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen”.
Bardzo proszę aby dzieci w swoich książkach uzupełniły przy pomocy rodziców stronę 78 i 79. Pozdrawiam A. Rybak