Zajęcia Jeżyki

Drodzy Rodzice zachęcamy do wspólnego spędzania czasu z dziećmi😊 Stworzyłyśmy tu krótką bazę danych z pomocami do zajęć, gotowymi kartami pracy, grami, które możecie wykorzystać w domu. Prosimy o założenie teczek do składania arcydzieł dzieci, które wspólnie obejrzymy po powrocie do przedszkola 😊


Zapraszamy do zaglądania w każdy wtorek do zakładki LOGOPEDA dzieci, które są objęte terapią logopedyczną oraz do indywidualnych konsultacji logopedycznych drogą mailową: logopeda.mojeprzedszkole@op.pl


Szanowni Państwo

W związku z kształceniem na odległość prosimy o zapoznanie się z  ofertą edukacyjną mediów publicznych. Dziękujemy !!!


Od 11 maja 2020 roku mogą dzieci przychodzić do przedszkola. Uprzejmie prosimy wysłać formularz zgłoszenia 3 dni przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola, a zgody przynieść w pierwszym dniu pobytu dziecka w przedszkolu.

Formularz zgłoszenia dziecka do przedszkola w formie ankiety. Prosimy wejść na poniższy link i wypełnić ankietę online.

https://forms.gle/Xpz17AjjdWK4snGt6

Załączniki:

Prosimy rodziców aby zapoznali się z procedurą bezpieczeństwa na terenie Publicznego Przedszkola nr 2 im. Janusza Korczaka w Radomsku w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19P


Szanowni Rodzice!

Informujemy, że podpisywanie umów na rok szkolny 2020/2021 odbędzie się według następującego harmonogramu:

17 czerwca 2020 r. (środa) w godz. 7.00-14.00 – grupa MISIE

18 czerwca 2020 r. (czwartek) w godz. 7.00-14.00 – grupa JEŻYKI

19 czerwca 2020 r. (piątek) w godz. 7.00-14.00 – grupy LISKI oraz SÓWKI
W powyższych terminach będą również podpisywane umowy na dyżur wakacyjny w lipcu 2020 roku.

W przypadku, gdy wyznaczony termin podpisania umowy jest dla Państwa niedogodny, proszę o indywidualny kontakt z Dyrektorem Przedszkola (tel. 44 / 685 45 48) w godz. 7.00-14.00.


Szanowni Rodzice!

Przypominamy, że w bieżącym roku szkolnym Publiczne Przedszkole nr 2 im. Janusza Korczaka w Radomsku będzie pełnić dyżur w lipcu 2020 r. dla dzieci Rodziców pracujących.
W celu zgłoszenia dziecka prosimy o wypełnienie poniższej ankiety i przesłanie jej w terminie do 19 czerwca 2020 roku (piątek) do godz. 15.00 :

https://forms.gle/zPuCWd2txrG89ME48

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Dyrektorem Przedszkola (tel. 44 / 685 45 48, email: dyrektorpp2@radomsko.pl )


PIĄTEK 26-06-2020

Potrzebne będą:

 • kolorowe, papierowe talerzyki
 • kreatywne oczy
 • nożyczki
 • barwiony makaron – kolanka
 • klej na gorąco

Rybki krok po kroku

 1. Z papierowego talerzyka wycinamy ogon, płetwę górną i dolną.
 2. Do całego talerzyka przyklejamy od tyłu, klejem na gorąco wycięte elementy.
 3. Klejem na gorąco przyklejamy oko.
 4. Klejem na gorąco przyklejamy usta z dwóch kolanek makaronu.
 5. Klejem na gorąco przyklejamy makaron, który będzie tworzył łuski rybki.

Jeżeli nie macie w domu kolorowych talerzyków, można wykorzystać białe lub pomalować je najpierw farbami. Makaron barwimy przynajmniej dzień wcześniej.

Życzę Wam udanej zabawy!


CZWARTEK 25-06-2020

TEMAT: WAKACJE W GÓRACH

1.Posłuchajcie jak bezpiecznie się zachowywać wychodząc w góry.

2. Zaprowadź dzieci do namiotu wg. instrukcji (przy pomocy osoby dorosłej)

3. Karta pracy z podręcznika strona 52 lub karta pracy poniżej.


ŚRODA 24-06-2020

TEMAT: WAKACJE NAD MORZEM

1.Obejrzyj film, by się dowiedzieć jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą.

2. Karty pracy do wykonania z podręcznika str. 50, 51 lub propozycje poniżej.


WTOREK 23.06.2020r.

Prezentacja multimedialna do pobrania.

Kolorowanka:


PONIEDZIAŁEK 22.06.2020 r.

RYTMIKA:

GIMNASTYKA


PIĄTEK 19-06-2020

Praca plastyczna tęcza, wycinana z kolorowych pasków.


CZWARTEK 18-06-2020

 1. „Co zrobię w czasie burzy i silnego wiatru?” – rozmowa na temat zjawisk pogodowych na podstawie
  doświadczeń dzieci i opowiadania Letnie opowieści – burza na Mazurach.

Letnie opowieści – burza na Mazurach
Małgorzata Szczęsna
Jedziemy na Mazury – rodzice, siostra, brat i ja. Z przyczepioną do samochodu małą przyczepką kampingową szybko docieramy do celu – nad jezioro Kuc. Jeżdżę tu od urodzenia, każdego lata.
Ledwo przekraczamy bramę, a już serdecznie witają nas kuzyni – Kasia i Robert, ich dzieci oraz Paweł i pan Rysio.
– Ada, czekamy na ciebie od rana! Idziemy kosić pokrzywy! – tak wita mnie Maks, podając kij.
Całą mazurską paczką idziemy przetrzeć nasz szlak, dróżkę, którą tylko my, dzieci, chodzimy. A nasza grupa to: Maks, Leon, Dawid i chłopak z sąsiedniej działki – Klaudiusz oraz ja. Wracamy zmęczeni, poparzeni, ale zadowoleni z dobrze wykonanego zadania. Nasza przyczepa jest właśnie przesuwana przez mężczyzn na swoje miejsce. Najsilniejszy jest pan Rysiek. Jeszcze jeden jego ruch i gotowe. Mamy domek pod gruszą! Tata podłącza prąd, gaz, ustawia równo przyczepę. Mama z Matim i Karinką wszystko rozpakowują i układają. Grunt to rodzinka!
– Teraz pora przywitać się z jeziorem! – krzyczy tata.
Wszyscy zbiegamy na pomost. Widok zapiera dech w piersiach! Jak okiem sięgnąć – jezioro. Promienie słońca odbijają się o jego taflę tak intensywnie, że muszę zmrużyć oczy. Dookoła lekko
falują trzciny, a w nich błyszczą niebieskie ważki. Niebo jest czyściutkie, ani jednej chmurki.
– Kto płynie łódką? – pyta tata.
– Ja, ja! – wołamy z mamą jednocześnie.
– My nie płyniemy! – decyduje za Karinę Mateusz.
– Kasia i Robert z dzieciakami pojechali na przejażdżkę rowerową, a pozostali wybrali się do Mrągowa. Musi ktoś zostać! Napompujemy materace i pogramy w grę planszową – siostra potwierdza decyzję brata. Zakładamy kapoki, czapki i okulary przeciwsłoneczne. Smarujemy twarz i ręce kremem.
Z mamą siadamy na ławeczce w łodzi, a naprzeciw nas sadowi się tata z wiosłami. Powolutku suniemy po gładkim, spokojnym jeziorze.
– Opłyńmy wyspę! – prosimy.
Po drugiej stronie wysepki jezioro jest płytsze i zarośnięte trzcinami. Przedzieramy się przez szuwary, jak podróżnicy przez nieznane tereny. Wiosło wciąż zaplątuje się w korzenie roślin wodnych. Nagle tata nieruchomieje! Patrzymy za jego wzrokiem i widzimy obrazek jak z bajki! Dookoła nas, tworząc jakby ogrodzenie, są pałki wodne. Pośrodku tego miejsca, gdzie się znajdujemy, leżą na wodzie duże owalne liście. Między nimi, unosząc się na łodyżce, wyglądają żółte główki grążeli. Obok nich pływają białe kwiaty grzybieni o żółtych środkach. A wśród tego wspaniałego widoku – rodzina łabędzi: mama, tata i troje dzieci. Myślę, że one też są zdziwione
naszym widokiem. Przez chwilę nieruchomieją, patrzą na nas i majestatycznie odpływają. Czekamy chwilę i też wypływamy z tego pięknego miejsca. Suniemy dalej wokół wyspy. Teraz widzimy ją doskonale.
– Popatrzcie na te powalone drzewa! To robota bobrów! – powiedział tata i skierował łódź na środek jeziora.
– Podpłyńmy do brzegu, na drugą stronę, tam zawsze były pyszne maliny! – proszę tatę, bo przypomina mi się smak słodkich, pachnących owoców, zrywanych tam każdego roku.
– Nie! Pora wracać! Robi się parno, słońce przypieka. Zobaczcie, nie wiadomo skąd napływają chmury! – wskazuje w górę zaniepokojony tata.

Czyste przed chwilą niebo pokrywają ciemne chmury. Zrywa się wiatr. Nagle robi się chłodniej.
– Tato, co teraz będzie? – pytam już trochę przestraszona, gdy fale kołyszą łódką.
– Nie bój się, zaraz dopłyniemy do brzegu.
Tata szybko wiosłuje. Fale robią się coraz większe, opryskuje nas woda.
– Siadajcie na dnie łódki!
Posłusznie zsuwamy się z ławeczki, a ja chowam się pod wielką spódnicę mamy i przytulam do jej kolan. Od czasu do czasu wyglądam, wysadzając głowę. Z daleka coś mruczy i na ciemnym niebie pojawiają się błyski.
– Burza!
Wokół nas robi się biało, jakbyśmy płynęli we mgle. Teraz już zaczynam płakać. Jak tata trafi
do pomostu Roberta, gdy nic nie widać?!
Ale tatuś nie daje za wygraną, tylko mocno wiosłuje. Zaczyna padać deszcz, a po chwili już leje! Mama uspokaja mnie i dla otuchy cicho śpiewa: Słoneczko nasze rozchmurz buzię, bo nie
do twarzy ci w tej chmurze. Ta piosenka zawsze działa, słońce wychodzi zza chmur, a teraz nic! Może mama śpiewa za cicho?!
Teraz błyski na niebie są coraz jaśniejsze. Po nich szybko pojawiają się głośne grzmoty. Podobno, gdy zobaczy się błysk, trzeba powoli liczyć 1…2…3…, aż do usłyszenia grzmotu. Wtedy
wiemy, czy daleko od nas jest burza. Ale tu, na jeziorze, nie mogę liczyć – od pojawienia się błyskawicy na niebie do grzmotu nie ma przerwy. Czyli burza jest koło nas.
– Widzę nasz brzeg! – krzyczy tata z ulgą.
Ale okazuje się, że to jeszcze nie koniec zmartwień. Im bliżej jesteśmy brzegu, tym większa fala. Woda zaczyna wdzierać się do łódki. Tata obmyślił inny sposób dotarcia do lądu. Nie płynie
na wprost brzegu, tylko wzdłuż, wolno przybliżając się do niego. To okazuje się skuteczne. Wkrótce widzimy pomost. Na jego końcu stoją Mateusz, Karina, pan Rysiek i Paweł. Machają
do nas. Widzę, jak zbiegają na brzeg pozostali nasi przyjaciele. Na przedzie przerażony Maks. Widzą, jak tata zmaga się z wiatrem i falą i nic nie mogą zrobić. Gdy już wreszcie dopływamy dobrzegu, pan Rysiek z Pawłem wskakują w ubraniach do wody, holują nas i przycumowują łódź
do pomostu. Maks pomaga mi wysiąść. Karina i Mati mocno nas obejmują, w oczach mają łzy. Robert, przekrzykując wiatr, woła:
– Przebierzcie się szybko i wszystkich zapraszam do naszego Palace! (Palace – tak wszyscy nazywali ich przestronną przyczepę).
– U nas mniej odczujecie podmuchy wiatru.
Przebieramy się i idziemy do Palace, Kasia robi gorącą czekoladę.
– Kasiu, a wy jak poradziliście sobie w tę burzę? Przecież byliście na wycieczce rowerowej.
– Nie odjechaliśmy daleko. Gdy zobaczyliśmy, że nagle się chmurzy, zaczęliśmy wracać. Założyliśmy peleryny, mocno dopięliśmy kaski i pojechaliśmy. Deszcz nas nie przestraszył, choć widoczność była słaba, bo zrobiło się biało. Gdy rozszalała się burza skręciliśmy z drogi i schowaliśmy się w czyjejś stodole.
– Kiedy ruszyliście dalej?
– Gdy burza zaczęła się przemieszczać z drogi nad jezioro. Wtedy przypomnieliśmy sobie,
że przecież wy wypłynęliście. Nie wiem, skąd mieliśmy tyle sił! Jestem zdumiona niemożliwym wyczynem Maksa, a zwłaszcza Leona. Tak pedałowali, że wkrótce byliśmy na działce. Zbiegliśmy z górki na pomost, a Maks już krzyczał: Są ,są! Odetchnęliśmy. Wszystko dobrze się skończyło. Wszyscy jesteśmy bezpieczni. Dziękujemy Kasi i Robertowi za przyjęcie w Palace. Idziemy do domku pod gruszą. Zasypiamy w naszej przyczepie, kołysani przez burzowy wiatr.

Pytania do tekstu: Dokąd pojechała Ada z rodziną? Gdzie mieszkali? Co robili, gdy już się rozpakowali? Co zrobili dla swojego bezpieczeństwa przed wypłynięciem na jezioro? Co się stało, gdy byli na środku jeziora? Kto zapamiętał, co należy robić, by dowiedzieć się, czy burza jest daleko od nas? Czy udało im się bezpiecznie wrócić do przyczepy?

2. Praca z książką strona 48. Pokoloruj właściwe ilustracje.

3. Kolorowanki do wyboru


ŚRODA 17-06-2020

TEMAT:KOLORY TĘCZY

1. Jak powstaje tęcza?

2. Eksperyment- obejrzyj nagranie i zobacz jak zrobić tęczę w domu.

3. Bajka do obejrzenia


WTOREK 16-06-2020

TEMAT: ROŚLINY LATEM

1.Spójrz na ilustracje i spróbuj nazwać rośliny. Podczas spaceru obserwuj, które z nich rosną w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, ogródku lub parku.

2.Czy wiesz, że rośliny mogą leczyć? Posłuchaj opowiadania czytanego przez osobę dorosłą.

Letnie opowieści – rośliny na mojej działce

Małgorzata Szczęsna

Gdy rozpoczyna się lato, wszyscy jedziemy na działkę: rodzice, siostra, brat, babcia Asia, pies, żółw, papugi i ja. Mieszkamy wtedy w pięknym miejscu – z jednej strony las, z drugiej łąka, bli­sko wieś i rzeczka. Na naszej działce rośnie dużo brzóz, sosen, jałowców, krzewów aronii i ziół. Żółw ma tu swoją zagrodę, aby mógł swobodnie poruszać się i jeść, co chce. Papugi przepro­wadzają się z małej klatki do przestronnej woliery, którą zrobił tatuś. Piesek biega jak szalony, sprawdza wszystkie swoje miejsca i zaznacza teren.

My zajmujemy się wypakowywaniem, układaniem, wietrzeniem, wieszaniem hamaków, huśtawek. Mati i Karinka, czyli moje rodzeństwo, wożą z górki świeży piasek do piaskownicy, a ja myję zabawki i pomagam ustawić zjeżdżalnię.

Rano budzi mnie śpiew ptaków i cudowny zapach kwiatów i innych roślin. Wszyscy śpią, tylko babci łóżko puste. Wybiegam przed dom i widzę babcię Asię przytuloną do drzewa.

– Dzień dobry babciu, co robisz? – podbiegłam, by dać całusa mojej kochanej babci.

– Cześć Aduniu! Przytulam się do brzozy. Nie wiesz, że rośliny leczą?

– Wiem, czasem piję ziółka z apteki. Ale przytulanie do drzewa?! Czytałam o tym i wierzę, że brzoza da mi dużo siły, radości i zdrowia. Nie będą mnie bolały nogi. Po całym roku w mieście muszę się odnowić.

– Mamo, nie przytulaj się tak długo, bo wyssiesz z brzozy wszystkie soki i drzewa nam powy­sychają – żartuje tata i przeciąga się na progu domu.

– Babciu, a czy to tylko brzoza tak leczy?

– Najlepiej działa na człowieka brzoza, lipa i sosna. – Babcia zamyka oczy, policzkiem dotyka kory, rękami oplata pień drzewa.

– Aduniu, przynieś mi parę listków mięty i dziesięć jagód jałowca, tych starych, pomarszczo­nych! – woła mama przygotowująca śniadanie.

Prędko zrywam jasnozielone listki mięty, płuczę i wrzucam do dzbanka z wodą i cytryną. Ranek jest bardzo ciepły i taki napój nas orzeźwi. Ale po co mamie te kulki jałowca? Niosę je do kuchni i patrzę, jak mama rozgniata je, dodaje innych przypraw i posypuje mięso.

– Mamo, po co dajesz jałowiec do jedzenia?

– Roztarte jagody jałowca i inne przyprawy poleżą z mięsem kilka godzin. Potrawa będzie pyszna, pachnąca i lekkostrawna, czyli po zjedzeniu jej nasz brzuszek będzie lekki.

Po śniadaniu idziemy nad rzeczkę. Bierzemy koc, napoje, ciasteczka i ręczniki. Idziemy przez las sosnowy. Jak tu pachnie! Mama każe nam stanąć i wymienić powietrze w płucach. Ale to jest przyjemne!

Rozkładamy koc na miękkiej trawie nad rzeczką. Mateusz schodzi na brzeg i wkłada jedną nogę do wody.

– Brrr! Nie wchodzę, za zimna!

Karinka bierze mnie za rękę. Wbiegamy do wody, rozbryzgując ją.

– Może zrobimy skocznię i poskaczemy z niej do wody!

Bierzemy się do pracy. Mateuszowi spodobała się ta zabawa i dołącza do nas. Oczywiście! On skacze najdalej. Po pikniku na kocu wracamy na działkę. Biegnę przodem, by jak najszybciej opowiedzieć o wszystkim babci. Nagle potykam się o korzeń i upadam na rozbitą butelkę.

– Łał, ,Łał – krzyczę rozpaczliwie, widząc cieknącą krew po kolanie. Tata podnosi mnie, czyści ranę, polewając wodą z butelki.

– Musimy cię nieść. Ale co zrobić, by zatamować krew?

Mama zrywa liście rosnące przy drodze. Przeciera je, przemywa wodą, rozgniata, aż puszcza­ją sok i przykłada mi do rany.

– Co… to… jest? Nie… będzie… szczypać? – łkam.

– Aduniu, uspokój się, to liście babki. Zaraz przestanie ci lecieć krew. Rana się oczyści i szyb­ko zagoi.

Na działkę niosą mnie na zmianę – tata i na zrobionym z dłoni krzesełku Mateusz i Karinka. Mateusz całą drogę żartuje:

– Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała!

Naprzeciw nas wybiega zaniepokojona babcia.

– Co się stało?

– Skaleczyłam się, babciu!

– Dobrze, że przyłożyli ci liść babki. Jutro, Aduniu, będziesz jak nowa! A teraz napij się soku z aronii, który zrobiłam poprzedniego lata. Zaraz uspokoisz się i wzmocnisz!

Wypijam soczek, choć jest trochę cierpki. Kładę się w hamaku i, patrząc na lekko poruszające się, maleńkie listki brzozy, zasypiam.

Pierwszy dzień tego lata na działce był dla mnie pełen wrażeń. Postanowiłam, że codziennie będziemy zbierać śmieci, które wyrzucają ludzie do lasu. Przynajmniej tu, koło mojej działki, będzie bezpieczna okolica od stłuczonych butelek.

Gdzie Ada spędzała początek lata? Kto pojechał tam z dziewczynką? Jakie prace wykonywali po przyjeździe na działkę? Co robiła babcia? Dlaczego? Dokąd rodzina poszła po śniadaniu? Co tam robili? Co się stało, gdy wracali na działkę? Co zrobiła rodzina, by pomóc Adzie?

3. Rozśpiewanie

Dzieci stoją wyprostowane. Śpiewają coraz wyżej, rytmicznie poruszając wstążką: ru – mia – nek, sto – krot – ka. Śpiewają coraz niżej: bąk, bąk, bąk. Śpiewają coraz wyżej: tri, tri, tri (buzia im drży). Śpiewają coraz wyżej: nie, nie, nie (jak kaczka, z zatkanym nosem). Dzieci masują palcami całe policzki okrężnie, szczególnie żuchwę, przeciągają się, ziewają.


PONIEDZIAŁEK 15-06-2020

RYTMIKA:

PIĄTEK 12-06-2020

Propozycja rysowania cieni- miłej zabawy!


ŚRODA 10-06-2020

TEMAT: ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE

1.Wszystko o zwierzętach

2. Karty pracy

3. Piosenka do posłuchania


WTOREK- 09-06-2020

TEMAT: W ZOO.

1.Wirtualny spacer

Oceanarium Wrocław

Zoo Wrocław

2. Odgłosy zwierząt w naturze

3. Praca z książką strona 44

4. Piosenka do posłuchania i śpiewania.

Śpiewające Brzdące – Pani Zebra
1. To piosenka czarno – biała,
Cała w paski jest ubrana,
Są raz czarne, a raz białe,
I to bardzo jest ciekawe.
I to bardzo jest ciekawe.
Ref. Pani Ze, Ze, Ze, Pani Bra, Bra, Bra,
Pani Ze, Pani Bra, Pani Zebra paski ma. (2x)
 2. W dzień jak konik zebra bryka,
W noc pojawia się i znika,
Swym pędzelkiem na ogonie,
Domaluje paski sobie.
Domaluje paski sobie.
Ref. Pani Ze, Ze, Ze… (2x)
3. Zebra żyje gdzieś w Afryce,
W ZOO ją także zobaczycie,
Może na ulicy leżeć,
Wtedy po niej przejść możecie.
Wtedy po niej przejść możecie.
Ref. Pani Ze, Ze, Ze… (2x)

Karta pracy dla chętnych


GIMNASTYKA 08-06-2020

RYTMIKA:

Serdecznie zapraszamy wszystkie przedszkolaki do udziału w konkursie ogłoszonym przez Miasto Radomsko zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Szczegóły w linku poniżej:

https://radomsko.pl/zapraszamy-do-udzialu-w-konkursie-plastycznym-pozdrowienia-PIĄTEK z-radomska,ne,mg,1,8,5169


PIĄTEK 05-06-2020

Propozycja na dziś: zwierzęta z tacek papierowych.

LIS: Papierowy talerz malujemy na pomarańczowo, czekamy aż wyschnie, następnie zaginamy tak jak na zdjęciach, doklejamy oczy, nos i uszy (wycięte kawałki kolorowego brystolu).

JEŻ:Papierowy talerz malujemy np. na brązowo, czekamy aż wyschnie i składamy na pół. Wycinamy kawałek tak jak na zdjęciu, aby powstał pyszczek (tutaj pomoc dorosłego może się przydać). Doklejamy oczko, nos (może to być pomponik poliestrowy albo brystol). Nacinamy owal i tak powstają kolce. 

WILK: Wyklejany (szarym papierem pakowym), z kolorowego brystolu ma dorobione uszy, pyszczek, oczy, zęby i nos.

 SOWA: Dwa talerzyki pomalowane na brązowo, jeden przecięty na pół (skrzydła), drugi minimalnie wycięty na kształt uszu. Z brystolu wycięte i doklejone oczy i nos. 


CZWARTEK  04-06-2020

TEMAT: STRAŻNICY LASU

1. Ćwiczenia ortofoniczne pt „Co słychać w lesie?” ćwiczenie narządów mowy na zgłoskach:

Wróbel: ćwir, ćwir;

Kukułka: ku-ku, ku-ku;

Wrona: kra, kra;

Dzięcioł: stuk – puk, stuk- puk;

Sowa: uhu- uhu;

Wilk: auu…;

Dzik: chrząkanie

2. Zwierzęta są z nami i wokół nas. Wiele z nich znalazło się w znanych powiedzeniach. Czy znasz jakieś powiedzenia o zwierzętach?

Zwinny jak … wiewiórka.

Głodny jak … wilk.

Pracowita jak … mrówka.

Mądry jak  … sowa.

Chytry jak … lis.

Wolny jak … ptak.

Nóżki zgrabne jak … sarenka.

Pracowita jak … pszczółka.

Silny jak … niedźwiedź.

Ryczy jak … jeleń.

Ponury jak … borsuk.

3. Rozpoznaj cienie zwierząt .

4. Spróbuj sam stworzyć teatr cieni.

5. Labirynt- nakarm głodnego jeżyka.

6.  Dla chętnych puzzle w linku poniżej.

https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3ae19edff97e

https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=35936ab9b4cd


ŚRODA 03-06-2020

TEMAT: LAS WOKÓŁ NAS

1.Zagadki

BORSUK

Lubi jagody i żołędzie,

więc sadełko sobie przędzie

W czasie zimowej pory

chowa się do swej nory.

Jego czarno-biała głowa

w lesie dobrze się chowa.

LIS

I rudą kitą liście zamiata?

Gdy noc ciemna zapada

cichutko do kurników się skrada.

BÓBR

Gdzie spokojne są strumyki

Ścinam drzewa i patyki

Robię tamy, wodę zbieram,

W piękne futro się ubieram

I nie jestem niczyj wróg

Kto ja jestem? No kto? …..

SARENKA

Jestem zgrabna i płochliwa

Jadam trawkę, liście zrywam.

Sierść mam płową, łatkę białą,

A poroże raczej małe.

Jestem zwinna jak panienka.

Kto ja jestem? No? ……

DZIK

Ryję ziemię mymi kłami –

– nazywają je szablami.

Dzieci mam w prześliczne paski.

Bardzo kocham te bobaski.

Kto chce krzywdę im uczynić

pozna zemstę dzikiej świni.

Niech na drzewo zmyka w mig,

Wtedy jestem straszny ….

WILK

Jestem zawsze bardzo głodny

Mam wilczy apetyt

Złą sławą wśród ludzi

Cieszę się niestety

Smutno mi, że nawet w bajkach

Nie lubi mnie nikt

A ja jestem przodkiem pieska

Nazywam się ….

JEŻ

Idę sobie leśną drogą

Czasem gniewnie tupnę nogą

Kolce mam i wzdłuż i wszerz

Kto ja jestem? Właśnie …..

WIEWIÓRKA

Z drzewa na drzewo bez kłopotu skaczę

Zbieram orzeszki , kiedy je zobaczę

Jestem dumna z kity, co ją rudą noszę

Jak ja się nazywam? Odgadnijcie proszę.

2. Kto tu mieszka? Obejrzyj i pomóż zwierzętom nazwać  swój dom.

3. Karty pracy

4. Kolorowanki


WTOREK 02-06-2020

TEMAT: ZWIERZĘTA DUŻE I MAŁE.

1. Wiersz Jana Brzechwy „ Zoo”  poczytajcie lub posłuchajcie.

Zoo sł. Jan Brzechwa

 Miś

Proszę państwa, oto miś.

Miś jest bardzo grzeczny dziś.

Chętnie państwu łapę poda.

Nie chce podać? A to szkoda.

Lis

Rudy ojciec, rudy dziadek,

rudy ogon to mój spadek.

A ja jestem rudy lis.

Ruszaj stąd, bo będę gryzł.

Dzik

Dzik jest dziki, dzik jest zły,

 dzik ma bardzo ostre kły.

Kto spotyka w lesie dzika,

ten na drzewo zaraz zmyka.

Żubr

Pozwólcie przedstawić sobie:

pan żubr we własnej osobie.

No, pokaż się, żubrze.

Zróbże minę uprzejmą, żubrze.

Małpy

Małpy skaczą niedościgle,

małpy robią małpie figle.

 Niech pan spojrzy na pawiana,

co za małpa, proszę pana!

Coś

Bardzo trudno mi jest orzec

czy to ptak czy nosorożec…

2. Praca z książką str. 43 narysuj po śladzie.

3. Bajka o leśnych zwierzętach

4.Piosenka do skakania.


PONIEDZIAŁEK 01-06-2020

RYTMIKA:

GIMNASTYKA


PIĄTEK 28-05-2020

PRACA PLASTYCZNA- NASZ PRZYJACIEL Z UGANDY

Dzieci rysują ołówkiem zarys portretu (głowa, ramiona) na kartce. Mogą go odrysować od szablonu. Środek wyklejają brązową plasteliną, którą rozprowadzają palcem, mieszcząc się w konturze portretu. Jako oczy dzieci przyklejają płatki bawełniane (należy zmniejszyć troszkę ich średnicę). Na każdym płatku przedszkolaki rysują dużą, czarną kropkę (źrenicę). Następnie z czerwonej plasteliny dzieci formułują dwa wałeczki, które spłaszczają i naklejają jako usta. Włosy zostaną wykonane  poprzez nałożenie ziarenek kawy lub czekoladowe płatki (kuleczki). Ostatnim krokiem dekoracyjnym pozostanie wykonanie naszyjniku z ryżu lub makaronu.

Materiały

 • Kartka A4 z kolorowego bloku technicznego
 • Plastelina: brązowa i czerwona
 • 2 płatki bawełniane
 • Czarny pisak
 • Ziarenka kawy naturalnej lub czekoladowe kulki
 • Ziarenka ryżu, makaron
 • Klej
 • Nożyczki

CZWARTEK 28-05-2020

TEMAT: PRAWA DZIECKA

1. O prawach dziecka mówił między innymi nasz patron Janusz Korczak

2. Prawa dziecka

3. Historia zmieniającego się świata- Prawa Dzieci

4.Wierszyk z animacją- posłuchajcie

5. Karty pracy

Prosimy dorosłą osobę lub rodzeństwo o odczytanie zapisu liczbowego.


ŚRODA 27-05-2020

TEMAT: DZIECI CAŁEGO ŚWIATA

1.„Jakie są moje prawa i obowiązki?” – rozmowa na temat praw i obowiązków dzieci na podstawie wiersza Janusza Korczaka Prawa dziecka i fragmentu opowiadania Baśń o ziemnych ludkach Juliana Ejsmonda.

Prawa dziecka Janusz Korczak

Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym,

że dziecko to także człowiek, tyle że jeszcze mały.

Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa,

 chcąc wielu dzieci los odmienić, stworzyli dla Was mądre prawa.

Więc je na co dzień i od święta Spróbujcie dobrze zapamiętać:

Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego, a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi i mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać, i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami, nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania, mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa, a gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

Tak się tu w wiersze poukładały prawa dla dzieci na całym świecie,

byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej, jak umiecie.

Dzieci – na podstawie wiersza i swoich doświadczeń – mówią, do czego mają prawo.

Obowiązki dzieci Julian Ejsmond (fragment opowiadania Baśń o ziemnych ludkach)

W głębi ziemi wśród korzeni żyją sobie ziemne ludki…

Ród to miły i wesoły, i potężny, choć malutki.

 Podczas zimy, gdy na świecie srogie mrozy i wichury,

ziemne ludki zamieszkują kretowiska, mysie dziury…

Ale skoro złote słonko promieniście znów zaświeci,

matka – Ziemia budzi ze snu ukochane swoje dzieci.

Malcy biorą się do pracy, pełni szczęścia i wesela,

jeden szczotką i grzebykiem czesze złote włoski trzmiela.

Drugi skrzydła chrabąszczowi myje gąbką, co ma siły.

Pieszczotliwie doń przemawia: „Chrabąszczyku, ty mój miły”.

Trzeci zasiadł do malarstwa: chwyta żuczki, chrząszcze, larwy

i odnawia na ich szatkach świeżą farbą zblakłe barwy.

Pytania do tekstu: Gdzie żyją ziemne ludki? Matka – Ziemia budzi je wiosną, aby zabrały się do pracy. Jakie są ich obowiązki? Kogo przypominają te ziemne ludki? Czy one żyją naprawdę? Te ziemne ludki miały różne obowiązki. Jakie wy macie obowiązki w domu?

2. Praca z książką strona 42.

3. Poznajcie dzieci świata – skąd pochodzą?

4. Karty pracy dla chętnych


26 Maj Dzień Mamy


WTOREK 26-05-2020

TEMAT: MÓJ KOLEGA Z AFRYKI

1. Jak powiedzieć „dzień dobry” w różnych językach świata?

Posłuchaj i spróbuj powtórzyć.

2. „Mój kolega z Afryki” – list od chłopca z Ugandy.

Drodzy Przyjaciele! Przesyłam Wam pozdrowienia z mojego rodzinnego kraju, z Ugandy. Mam na imię Joseph Lwevola, mam 9 lat. Moje imię nadała mi babcia. W moim kraju, w Ugandzie, ludzie mają po dwa imiona: jedno chrześcijańskie (ja mam Józef – Joseph), drugie – ugandyjskie. W moim liście są dla Was zadania do wykonania.

 I zadanie – powiedzcie, jak macie na imię. Może macie po dwa imiona? Czy wiecie, kto Wam wybrał imię?

W mojej okolicy są pola kukurydzy i fasoli – gdy długo nie ma deszczu, wszyscy się martwią o plony. Mieszkam z rodziną w domu – lepiance krytej słomą, której dach często umacniamy kamieniami i cegłami od góry. Opiekuje się nami chory dziadek. Mam czworo rodzeństwa: Irenę, Tapenensi, Roberta, Fhionę. Lubię robić zabawki. Z drutu zrobiłem samochód i wózek. Z butelek i kory bananowca zrobiłem piłkę i skakankę.

II zadanie – podpowiedzcie mi, z czego jeszcze można robić zabawki?

Lubię też zajmować się zwierzętami i grać w piłkę nożną. Potrafię cały wolny dzień bawić się z kolegami na powietrzu. Z rodzeństwem często śpiewamy i przygotowujemy przedstawienia. Dużo pomagam dziadkowi: koszę wysoką trawę, karczuję krzewy, pomagam przy ścinaniu drzew i wyrywaniu ich z korzeniami oraz kopaniu. Pomagam w domu, w polu i przy zwierzętach – karmię kozy liśćmi sorgo. Pomagam też mieszkańcom mojej wioski w pracach w ogrodzie.

III zadanie – powiedzcie, w jaki sposób pomagacie innym.

Największym moim marzeniem było – móc się uczyć. Dzięki pomocy jednej z warszawskich szkół, z której dzieci zbierają pieniądze i wysyłają do moich opiekunów, już od roku mogę chodzić do szkoły. IV zadanie – powiedzcie, jakie jest Wasze największe marzenie.

Czasem dziadek opowiada nam bajki i opowieści. Oto jedna z nich: Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie… Rybak i muzungu Nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie żył sobie pewien rybak. Miał on żonę, troje dzieci, malutką chatkę i bardzo dobrą wędkę. Codziennie rano szedł na brzeg jeziora i łowił ryby. Kiedy złowił już 10 sztuk, zabierał je na targ do znajomego sprzedawcy, sprzedawał, a pieniądze przeznaczał na jedzenie i ubranie dla swojej rodziny. Pieniądze wystarczały na zaspokojenie potrzeb całej rodziny. Praca ta zajmowała mu pół dnia. Resztę dnia spędzał, siedząc przed domem, patrząc na jezioro i rozmawiając z żoną, dziećmi i wszystkimi, którzy do niego przychodzili. Tak mijał dzień za dniem. Pewnego dnia zjawił się pewien muzungu – człowiek biały. Długo przyglądał się rybakowi, kiedy on łowił ryby. Następnego dnia, ten sam muzungu znów przyszedł na brzeg jeziora i przyglądał się rybakowi, aż w końcu podszedł do niego i powiedział: – Rybaku! Dlaczego łowisz tylko 10 ryb dziennie? Przecież możesz poświęcić więcej czasu i łowić więcej ryb! – Ależ dlaczego? – ze zdziwieniem zapytał rybak. – Kiedy złowisz więcej ryb i sprzedasz je, będziesz miał więcej pieniędzy. Jeśli będziesz miał więcej pieniędzy, będziesz mógł kupić sobie łódź i wypłynąć na jezioro, by łowić jeszcze więcej ryb – tłumaczył muzungu. – Dobrze, ale po co? – znów zapytał rybak. – Kiedy będziesz miał łódź i będziesz łowił więcej ryb, sprzedasz je i będziesz mógł sobie kupić łódź motorową, żeby móc wypływać daleko na jezioro, gdzie jest więcej ryb i łowić jeszcze więcej. – To prawda, – odrzekł rybak – ale czemuż miałbym to robić? – To proste! Będziesz łowił więcej, będziesz miał więcej pieniędzy. Będziesz mógł zbudować większy dom dla swojej rodziny, kupić samo chód, kupić wiele innych rzeczy… – wyliczał muzungu. – Lecz po co mi to wszystko? – ze zdziwieniem zapytał rybak. – Jak to po co? By być bardziej szczęśliwym! – wykrzyknął muzungu. – Ale ja już jestem bardzo szczęśliwy! –powiedział rybak.

V zadanie – jak zrozumieliście morał tej bajki? O czym mówi? Na pewno już wiecie! Nam w Afryce do szczęścia potrzeba niewiele – nauka w szkole, zabawa z kolegami, rodzeństwem, opowieści dziadka. Mój dzień w Afryce wygląda tak: w dniu, w którym idę do szkoły, dziadek budzi mnie o 7.00 rano. Myję się, wkładam mundurek szkolny i czasem jem śniadanie – porycz (jest to ugotowana mąka kukurydziana z wodą i z cukrem), który bardzo lubię.

VI zadanie – powiedzcie, co wy jecie na śniadanie w domu.

Przed wyjściem do szkoły karmię zwierzęta. Do szkoły idę pół godziny piaszczystą drogą. W szkole jem obiad: poszo, czyli gęstą papkę z gotowanej mąki kukurydzianej, czasem polanej ostrym sosem.

VII zadanie – powiedzcie, co lubicie najbardziej jeść na obiad. Po lekcjach gramy z kolegami w piłkę nożną lub bawimy się w grę „sula katambala – tomuli lamu lala”.

Po powrocie ze szkoły pomagam w domu i w polu. Na kolację jemy banany, smażony plantan – podobny do bananów, potrawy z batatów (słodkich ziemniaków) i prosa, kukurydzę lub placki z sorgo.

VII zadanie – powiedzcie, co jecie na kolację. Gdy idę spać i jest mi zimno, przykrywam się kocem lub kurtką. Czuję się bardzo dobrze. Zawsze oglądam zdjęcia uczniów szkoły, która się mną zaopiekowała. Wtedy czuję się szczęśliwy! Niech Was Bóg błogosławi! Joseph

Dzieci z Ugandy pozdrawiają:

3. Praca z książką strona 41. Uzupełnij ilustracje zgodnie z instrukcją.

4. Piosenka

Śpiewające Brzdące – Jesteśmy dziećmi

1. Czy jesteś z Afryki,

Czy też z Ameryki,

 Nie jest ważne gdzie mieszkamy,

Bo jesteśmy tacy sami.

ref. Jesteśmy dziećmi! Chcemy miłości!

Jesteśmy dziećmi! Chcemy radości!

Chcemy by często tulono nas

I żeby miło płynął nam czas.

2. Czy mówisz po polsku,

Czy też po japońsku,

Wszyscy dobrze rozumiemy,

Czego tak naprawdę chcemy.

ref. Jesteśmy dziećmi! Chcemy miłości!

Jesteśmy dziećmi! Chcemy radości!

Chcemy by często tulono nas

I żeby miło płynął nam czas.


PONIEDZIAŁEK 25-05-2020


PIĄTEK 22-05-2020

TEMAT: SERCE DLA MAMY I TATY

 1. Propozycja do wykonania: serce z papieru metodą origami.

CZWARTEK 21-05-2020

TEMAT: MOJA RODZINA

1. Bajka logopedyczna: „Dzień Mamy”

Kubuś obudził się z pięknym uśmiechem na buzi ( szeroki uśmiech)

Nic dziwnego, dziś jest święto Mamy i dzień pełen niespodzianek.

Kubuś przeciągnął się, ziewnął (mocno ziewamy, szeroko otwierając buzię).

Wstał z łóżeczka i wyjrzał przez okno, rozglądając się w różne strony (wysuwamy język do przodu , w linii prostej, kierujemy w stronę noska, na bródkę, na prawo, na lewo.)

Słoneczko pięknie świeciło – to będzie piękny dzień dla Mamy, pomyślał Kubuś i uśmiechnął się szeroko ( pokazujemy ząbki w szerokim uśmiechu).

Kubuś obudzi tatę i razem poszli do sklepu ( tup – tup – tup ).

Kupili wszystkie składniki na czekoladowe ciasto, kwiaty, baloniki i pyszne owoce na soki.

Tato położył piękny biały obrus na stole ( wysuwamy długi i szeroki język na brodę), który przedtem dokładnie wyprasował (pssssssss……..). Na stole postawił ulubiony dzban Mamy z kolorowymi tulipanami. Ach, jak pięknie pachniały ( długi i głęboki wdech noskiem, długi i spokojny wydech buzią, wraz z przedłużoną artykulacją głoski aaaaa….)

Następnie przyszedł czas na upieczenie ciasta. Kubuś pod fachowym okiem taty dokładał do miski wszystkie składniki, dokładnie ucierał (sz…..sz……sz……) i mieszał ( wykonujemy okrężne ruchy mocno wysuniętym z buzi językiem – buzia szeroko otwarta) I oto już ciasto można włożyć do piekarnika ( szerokie otwieranie i zamykanie buzi.). Następnie panowie zmiksowali pomarańcze, marchewki i jabłka na pyszny sok ( brrruumm, brrruumm, brrruuumm).

Po chwili w domu zaczął się rozchodzić wspaniały zapach ( wdech noskiem i wydech buzią). Zostało jeszcze przystrojenie domu balonikami i serpentynkami ( wdech buzią – zatrzymanie powietrza przez chwilę w jamie ustnej, tzw  ,,balonik’’, wirowanie , wysuniętym z buzi językiem. Na koniec Kubuś z tatusiem posprzątali mieszkanie- odkurzyli podłogę ( oblizywanie dna jamy ustnej za dolnymi ząbkami), pościerali kurze, nawet z wysokich półek  (oblizywanie policzków od wewnątrz, górnych ząbków od wewnątrz i na zewnątrz.)

Kiedy przyszła mama z pracy, była bardzo szczęśliwa z przygotowanej niespodzianki. Zjedli pyszne ciasto ( przeżuwanie – buzia zamknięta) wypili pyszne soki (picie soku przez rurkę). Mama ucieszyła się z pięknych kwiatów. Po złożeniu Mamie pięknych życzeń, wielu uściskach i całusach ( przesyłamy całuski)  Kubuś z tatusiem zaprosili Mamę do kina, a potem poszli na spacer do kwitnącego parku.

2. Praca z książką strona 40.

3. Dokończ zdania (dorosły czyta, dziecko odpowiada)

Moja Mama ma na imię …………..

Ma włosy koloru…………..

Lubią z moją Mamą………………..

Moja Mama cieszy się, gdy………………

Nie cierpię, gdy Mama………….

Kocham Moją Mamę, bo ……………………

Mój Tata ma na imię…………..

Na twarzy ma……………..

Z Moim Tatą mogę…………….

Bardzo lubię, gdy Tata……………..

Martwi mnie, gdy Tata……………

Kocham Mojego Tatę, bo……………..

4. Bukiet Dla Mamy i Taty- narysuj po śladzie i pokoloruj.

5. Pomyśl co możesz zrobić dla swoich rodziców?  Spróbuj przygotować niespodziankę np. posprzątaj swój pokój, poukładaj książki, zaproponuj wyjście na spacer, podaj tacie ulubioną gazetę, zagrajcie razem w piłkę. Pamiętaj by często przytulać swoją rodzinę i mówić im, jak bardzo ich Kochasz!


ŚRODA 20-05-2020

TEMAT: TATA

1. Opowiadanie pt: Portret taty Renata Piątkowska

 Jak ja lubię rysować. A właśnie wczoraj w przedszkolu nasza pani powiedziała: – Dzieci, zbliża się Dzień Ojca. Z tej okazji niech każde dziecko namaluje portret swojego taty. Potem oprawimy wasze rysunki w ramki i prezent gotowy. Wszystkie dzieci zabrały się do pracy. Malowały w skupieniu. Niektóre z przejęcia wysunęły nawet koniuszki języków, a inne przygryzały wargi. – Tomek, zobacz – powiedział Maciek, pokazując swój rysunek. – Mój tata jest nawet trochę podobny do twojego. – No chyba tak. Rysunki Wiktora i Szymona też mało się różnią od naszych – stwierdziłem. – Za to zobacz rysunek Bartka – szepnął Maciek. – On namalował tacie długie włosy i kolczyk w uchu. – No to może on się pomylił i narysował swoją mamę – zaciekawiłem się. Inne dzieci też zwróciły uwagę na rysunek Bartka. – Proszę pani, czy tak może wyglądać tata? – zapytała Ania, wskazując palcem na kartkę Bartka. – Jego tata ma dłuższe włosy niż moja mama – zmartwiła się Marta. – Odczepcie się – zdenerwował się Bartek. – Mój tata ma długie włosy, bo mu się tak podoba. – Ciekawe, czy on czasem zaplata je sobie w warkoczyki? – chciała się dowiedzieć Ania. – To nie może być tata – stwierdził Olek – bo panowie nie noszą kolczyków. To na pewno jest jego mama. – Wcale nie. – Bartek był już bliski łez. – To jest mój tata, a wy się nie znacie! Pani kazała powiesić dzieciom gotowe rysunki na ścianie. Jednak Bartek schował swój obrazek i nie chciał go już nikomu pokazywać. – Dzieci – powiedziała pani – tatuś Bartka nosi długie włosy i kolczyk w uchu. Bartek świetnie go namalował, bardzo mi się podoba jego praca. Tata Bartka jest muzykiem, artystą, występuje na scenie. Artyści często ubierają się kolorowo, noszą długie włosy, czasem nawet farbują je na różne kolory. Ale pamiętajcie, że jeśli ktoś wygląda lub ubiera się inaczej, to nie powód, żeby się z niego śmiać lub mu dokuczać. (…) – Dzieci, jutro w przedszkolu będzie dzień muzyczny. Poznacie różne instrumenty. Zobaczycie, jak się na nich gra. To właśnie tata Bartka opowie Wam wiele ciekawych rzeczy o muzyce. (…) I rzeczywiście, następnego dnia tata Bartka przyniósł do przedszkola gitarę, harmonijkę, flet i skrzypce. Jakoś nikt nie wspominał już o jego długich włosach i kolczyku w uchu. Tata Bartka zachęcał wszystkich, by spróbowali zagrać coś na flecie i gitarze. Dzieci były zachwycone, a Bartek pękał z dumy. Już nikt nie śmiał się z jego rysunku, który Bartek nie wiadomo kiedy powiesił obok innych.

Pytania do opowiadania: Co robiły dzieci w przedszkolu?

Dlaczego dzieci zainteresowały się rysunkiem Bartka?

Kim okazał się tata Bartka? Kim jest wasz tata?

Po rozmowie na temat opowiadania dzieci mogą narysować portret taty.

2. Piosenka do posłuchania

3. Praca z książką strona 39.

4. Bajka o Dniu Taty– zachęcamy do poczytania przed snem.

5. Kolorowanka


WTOREK 18-05-2020

TEMAT: MAMA

1. Spójrz na ilustracje- kogo przedstawiają? Podpisy stanowią podpowiedź. Spróbuj zapamiętać pisownie tych wyrazów.

2. Poczytajcie z dorosłym opiekunem lub starszym rodzeństwem opowiadania.

Jak nasza mama zreperowała księżyc

Janina Papuzińska

     Mama opowiadała, że obudziła się w nocy, bo księżyc świecił jej prosto w twarz. Wstała z łóżka, aby zasłonić okno. I wtedy usłyszała, że ktoś pochlipuje na dworze. Więc wyjrzała oknem, ciekawa, co tam się dzieje. I zobaczyła, że księżyc świeci na niebie z bardzo smutną miną, a po brodzie, osłoniętej małą białą chmurką, płyną mu łzy.

     – Co ci się stało? – spytała nasza mama. Dlaczego płaczesz?

     – Buuuu! – rozpłakał się wtedy księżyc na cały głos – chciałem zobaczyć, jak wygląda z bliska wielkie miasto, spuściłem się na dół, zaczepiłem o wysoką wieżę i obtłukłem sobie rożek!  Księżyc odsunął białą chmurkę i mama zobaczyła, że ma utrącony dolny róg. Wyglądał zupełnie jak nadłamany rogalik.

     – Co to będzie! – lamentował księżyc. – Kiedy zrobię się znów okrągły, będę wyglądał jak plasterek sera nadgryziony przez myszy! Wszyscy mnie wyśmieją!

     – Cicho – powiedziała mu mama. – Cicho, bo pobudzisz dzieci. Chodź tu na balkon, połóż się na leżaku i poświeć mi, a ja spróbuję wymyślić jakąś radę na twoje zmartwienie.

     Księżyc podpłynął do balkonu i ułożył się ostrożnie na leżaku. A mama założyła szlafrok, kapcie i poszła do kuchni. Cichutko wyciągnęła stolnicę, mąkę, jaja, śmietanę i zagniotła wielki kawał żółciutkiego ciasta. Z tego ciasta ulepiła rożek, taki, jakiego brakowało księżycowi.

     – Siedź teraz spokojnie – powiedziała – to ci przyprawię ten twój nieszczęsny rożek.

     Okleiła mama księżycowi brodę ciastem, równiutko, i wylepiła taki sam rożek, jak ten, co się obtłukł. Potem wzięła jeszcze parę skórek pomarańczowych i tymi skórkami, jak plastrem, przylepiła ciasto do księżyca.

     – Gotowe! – powiedziała. – Za kilka dni rożek ci przyrośnie i będziesz mógł te plasterki wyrzucić. Ale pamiętaj, na drugi raz nie bądź gapą, omijaj sterczące dachy i wysokie wieże. Przecież mogłeś się rozbić na kawałki!

3. Niedługo Dzień Mamy- z tej okazji przygotowałyśmy propozycję piosenki do nauczenia.

Kocham Cię, Ti Amo, Je T’aime – Śpiewające Brzdące

1. Usiądź mamo przy mnie blisko
I posłuchaj tych słów,
Ty z pewnością znasz to wszystko,
Jednak powiem to znów.

Ref. Kocham Cię Ti Amo je taime
I nie pytaj mnie dlaczego tak jest
Ty jesteś mą mamą, wspaniałą kochaną
Jedyną na zawsze i kochasz mnie też.

2. Popatrz mamo w moje oczy
Ujrzysz w nich miłość mą.
Nawet bardzo późno w nocy
Śpiewać będę Ci to.

Ref. Kocham Cię Ti Amo je taime
I nie pytaj mnie dlaczego tak jest
Ty jesteś mą mamą, wspaniałą kochaną
Jedyną na zawsze i kochasz mnie też.


GIMNASTYKA 18-05-2020

Rączki w górę,
Rączki w dół
I zginamy
ciałko w pół.
Noga raz,
Noga dwa,
Co za frajda,
na sto dwa!

Propozycje dla dzieci młodszych i starszych.

RYTMIKA:


PIĄTEK  15-05-2020

Propozycja pracy plastyczno-technicznej

Aby rozładować negatywne emocje warto mieć pod ręką „coś”, co nam to ułatwi. Naszą propozycją jest Gniotek. To świetna zabawka dla dużych i mniejszych. Poniżej instrukcja do wykonania w domu. Miłego ściskania!

  Do wykonania Gniotka potrzebujecie:

 Balon, butelkę 500 ml, mąką ziemniaczaną lub ryż, lejek, słomkę lub wykałaczkę, włóczkę do zrobienia fryzury naszemu stworkowi oraz czarny marker.

Na początku wsypujemy mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę. Teraz wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Można to przyśpieszyć ściskając kilkukrotnie butelkę.


CZWARTEK 14-05-2020

TEMAT: CIEMNOŚĆ JEST NIEZWYKŁA.

Na rozgrzewkę naśladujemy „minki” z ilustracji. Czy wiesz jakie emocje przedstawiają?

1. Wiersz pt.” Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”, autor  Ewa Szelburg-Zarembina

Ciemnego pokoju nie trzeba się bać,

bo w ciemnym pokoju czar może się stać…

Ach! W ciemnym pokoju, powiadam wam, dzieci,

lampa Aladyna czasem się świeci…

 Ach! W ciemnym pokoju wśród łóżka poduszek

spoczywa z rodzeństwem sam Tomcio Paluszek…

Ach! W ciemnym pokoju podobno na pewno

zobaczyć się można ze Śpiąca Królewną…

Ach! W ciemnym pokoju Kot, co palił fajkę,

 opowiedzieć gotów najciekawszą bajkę,

 a wysoka czapla chodzi wciąż po desce

i pyta się dzieci: Czy powiedzieć jeszcze?

Pytania do wiersza: Dlaczego ciemnego pokoju nie trzeba się bać? Jakie postaci z bajek możemy sobie wtedy wymyślić? Co wy widzicie, gdy jesteście w ciemnym pokoju? Czy to jest miłe? Dlaczego? Jaką miłą postać chcielibyście zobaczyć w swoim ciemnym pokoju? Dlaczego?

2. Odszukaj różnice i zaznacz- zadanie w podręczniku str. 38

3. Rozwiąż zadania z kart pracy (do pobrania pod obrazkiem)

4. Memory do wydruku ( należy wydrukować dwukrotnie karty z potworkami i wyciąć) . Zachęcamy do zabawy!

5. Dla chętnych kodowanie – kolory podane w języku angielskim oznaczają:

6- blue- niebieski

7- yellow- żółty

8- black- czarny


ŚRODA 13-05-2020

TEMAT: JAK ŚMIESZNIE WYGLĄDA STRACH!

1. Posłuchajcie opowiadania czytanego przez osobę dorosłą i porozmawiajcie o nim.

Zły sen autor: Renata Piątkowska

Jak ja nie lubię, gdy śni mi się ten pies. Jest duży, czarny i zły. Stoi na mojej drodze i warczy. Gdy unosi górną wargę, widać białe, ostre kły. Ale najgorsze są jego oczy, niespokojne i błyszczące. Śledzi nimi każdy mój ruch. We śnie na widok tego psa ogarnia mnie taki strach, że nie mogę uciekać ani wzywać pomocy. Mogę tylko płakać, więc robię, co mogę. Tej nocy znowu czarny pies pojawił się przede mną. Wydawał się większy i bardziej groźny niż zwykle. Przysłoniłem oczy ręką, żeby go nie widzieć, i głośno zapłakałem. Obudził mnie głos taty: – Tomku, to tylko zły sen. Już dobrze syneczku. Śnił ci się ten pies, prawda? – Tak, to znowu on – chlipałem. – Tato, zostań ze mną. Jak będziesz blisko, to on nie wróci. Będzie się bał – poprosiłem. – W porządku – tata uśmiechnął się i otulił mnie pierzyną. Bałem się tego psa, więc pomyślałem, że najlepiej będzie, jak nie zmrużę już oka do rana. Ledwo tak postanowiłem, natychmiast zasnąłem. Pies też chyba zasnął, bo tej nocy nie pojawił się już w moim śnie. Nie dał jednak o sobie zapomnieć, bo cały czas słyszałem jego ponure warczenie. Co gorsza, słyszałem je również rano, gdy się już obudziłem. Dopiero po chwili dotarło do mnie, że ten okropny dźwięk wydaje z siebie mój tata. Okryty kocem, chrapał w fotelu tuż obok mojego łóżka. Nie do wiary, że można spać i jednocześnie tak strasznie hałasować – pomyślałem i cichutko wymknąłem się z pokoju. W kuchni krzątała się mama. Zanim postawiła na stole śniadanie, opowiedziałem jej mój sen. Na koniec dodałem: – Ten pies jest paskudny i nie wiem, czemu ciągle się mnie czepia. – Wiesz, w tej sytuacji dziwię się, że nie poprosiłeś o pomoc Zmorka. – mama pokręciła głową z niedowierzaniem. – Kto to jest ten Zmorek? – spytałem zaskoczony. – Och, Zmorek to taka dziwna postać. Najbardziej ze wszystkiego przypomina jamnika. Wielkiego, latającego jamnika. Z aksamitnymi skrzydłami, okrągłym brzuszkiem i wąskim pyszczkiem. Nie jest piękny, ale bardzo pożyteczny. Zmorek zjada złe sny. Na zawołanie pożera je, jakby to był makaron. Wciąga koszmary i zjawy, nawet te najdłuższe i najstraszniejsze. Mlaska przy tym i niestety czasem mu się odbija, ale wtedy po złych snach nie ma już ani śladu. A Zmorek krótkimi łapkami gładzi brzuszek i już rozgląda się za następnym nieszczęśnikiem, którego męczą nocne zmory. Dlatego gdy następnym razem przyśni ci się ten okropny pies, to zawołaj : „Zmorku, tutaj!”, a on nadleci w jednej chwili. Zje twój zły sen, jakby to było ciastko z kremem. Wiem, co mówię, bo sama też nie raz wzywałam Zmorka i nigdy nie zawiódł. – Tobie, mamusiu, też śnił się czarny pies? – spytałem zdziwiony. – No, niekoniecznie pies. Śniły mi się inne okropieństwa. –Jakie? Jakie? – chciałem wiedzieć. Na przykład, że wygrałeś konkurs na najbardziej upartego chłopczyka na świecie. Albo, że w twoim przedszkolu wydano zakaz gotowania zupy jarzynowej, a dzieci karmiono wyłącznie chipsami i czekoladą – wyliczała mama. – Ale to nie są żadne koszmary! Sam chciałbym mieć takie piękne sny. Dziwię się, że Zmorek w ogóle chciał je zjeść! – zawołałem. – Jemu tam wszystko jedno. Pożarł wszystko co do okruszyny. Mlasnął jęzorem i odleciał. Gdy mama powiedziała mlasnął jęzorem, przyszła mi do głowy pewna piękna myśl. – Mamo, czy ten Zmorek pojawia się tylko we śnie? Czy nie mógłby przylecieć choć raz do przedszkola? Gdybym zawołał: „Zmorku, tutaj!” i pokazał mu Jolkę, dałby radę wciągnąć ją jak makaron? Bo ona ciągle pokazuje mi język, mlaska przy stole i chwali się, że już dwa razy była w szpitalu. No, jak myślisz, Zmorek mógłby to zrobić dla mnie? – spytałem z nadzieją w głosie. – Nie, na pewno nie. On może przyjść tylko we śnie. Zje złego, czarnego psa, ale Jolki nie tknie – wyjaśniła mama. – A tak w ogóle, to dlaczego ja nie byłem jeszcze w szpitalu? – spytałem ze złością. Mama, zamiast odpowiedzieć po ludzku, wzniosła oczy do nieba. A ja pomyślałem, że jeśli Zmorek nie może przylecieć do przedszkola, to trudno. Za to, jeśli przyśni mi się Jolka to go zawołam i Zmorek zrobi, co do niego należy. Fajnie jest mieć takiego kolegę. Dobrze, że mama mi o nim powiedziała. Teraz nie mogę się doczekać, kiedy znowu przyśni mi się ten czarny pies.

Pytania do opowiadania: Jakiego snu bał się Tomek? O co chłopiec poprosił tatę, gdy obudził się w nocy, bo znów przyśnił mu się ten pies? Dlaczego, mimo że chłopiec spał z tatą, wciąż słyszał warczenie? Co poradziła Tomkowi mama na jego sen o złym psie? Co robił Zmorek? Co trzeba zrobić, by pojawił się Zmorek? Kto pomógł Tomkowi poradzić sobie ze złym snem? A wy jak radzicie sobie, się gdy boicie?

2. Domisie- propozycja do obejrzenia pt. „Strach ma wielkie oczy”.

3.Piosenka do posłuchania i pośpiewania

Piosenka o beksie

sł. Jerzy Dąbrowski, muz. Jarosław Kukulski , śpiew: Natalka Kukulska

1.Czeka nas dzisiaj nie lada gratka,

bo w tej piosence będzie zagadka,

 która płacze jak ciemna chmura?

Płacze, gdy każą umyć jej szyję

Płacze, gdy chudnie, płacze, gdy tyje. 

Płacze, gdy zrobi w zeszycie kleksa.  

Jak się nazywa – Beksa.  

Ref.: Beksa to jest taka dama, 

co bez przerwy robi dramat.

 Zawsze nie tak, zawsze źle. 

Beksa ciągle mówi be.  

Beksa to jest taka pani,  

co się nie uśmiechnie za nic.

Nie ma mowy, nie ma nie.

Beksa ciągle mówi be. 

2.Czeka nas dzisiaj trudne zadanie.

Jak wygnać z beksy to jej płakanie?

Jaką tu radę znaleźć dla beksy,

uśmiech tu jest najlepszy.

Bekso, spróbuj, a zobaczysz, 

ile uśmiech w życiu znaczy.  

Tylko ten się czuje źle, 

kto bez przerwy mówi be.

Bekso, nie rób takiej miny,

bo się w końcu obrazimy.

 Bekso, tak prosimy cię, 

przestań wreszcie mówić be!

Ref….


WTOREK 12-05-2020

TEMAT: CO MNIE CIESZY?

1. Przyjrzyj się ilustracjom i opowiedz , co przedstawiają? Postarajcie się nazwać przedstawione emocje.

2. „Co mnie cieszy? – rozmowa na temat sytuacji wywołujących różne uczucia . Dzieci otwierają podręcznik str. 37. Opowiadają, co znajduje się na rysunkach. Dzieci naklejają w okienkach symbole uczuć – smutku, zdziwienia, strachu lub radości. Po wykonaniu ćwiczenia  opowiadają, jakie sytuacje wywołują w nich te uczucia.

3. Obejrzyjcie bajkę: rozmowa Poli i Ubu o emocjach. Kiedy zmieniają nam się nastroje?

4. Dla chętnych: w załączniku znajduje się plik z możliwością wydruku kostki z emocjami. Należy ją dokładnie wyciąć, a osoba dorosła pomoże ją złożyć. Naśladujcie emocje przedstawione na obrazkach. Możecie też ułożyć własne opowiadanie, zmieniając nastrój rzutem kostki. Udanej zabawy!

5. Kolorowanki – przygody liska Fenka


PONIEDZIAŁEK 11-05-2020

GIMNASTYKA- SKACZ TAK JAK JA!

RYTMIKA:


PIĄTEK 08-05-2020

TEMAT: CO TO ZA DŹWIĘK?

1. Doświadczenie do wykonania

Gra memo to bardzo znana i lubiana przez dzieci zabawa. Tu proponujemy memo słuchowe zrobione z pojemniczków po zabawkach z kinder niespodzianek. Zabawa kieruje uwagę dziecka na świat dźwięków, pozwala zdobyć doświadczenie w odbiorze bodźców płynących z otoczenia. Uczy identyfikacji i różnicowania podanych bodźców słuchowych, a przede wszystkim kształci pamięć słuchową.

Materiały i przybory: pojemników po zabawkach z kinder niespodzianek, spinacze biurowe. 2 kostki do gry, surowy makaron, 2 szklane kulki, ryż, kasza, 4 guziki, 6 małych muszelek, kilka małych koralików itp. Zgromadzone drobiazgi wkładamy do przygotowanych jajeczek .

Dzieci kolejno próbują znaleźć po dwa tak samo brzmiące jajeczka. Jeśli dziecko znajdzie parę zdobywa punkt. Jeśli jajeczka zawierają różne rzeczy, dziecko może spróbować poszukać pary jeszcze raz.


CZWARTEK 07-05-2020

TEMAT: W KRAINIE MUZYKI

1.Posłuchaj informacji zawartych w filmiku na temat instrumentów.

2.  Zagadka słuchowa. Posłuchaj nagrania i spróbuj odgadnąć, jakie instrumenty usłyszałeś?(kołatka, grzechotka, bębenek, trójkąt, talerze, drewienka)

3. Otwórz książkę na stronie 35. Spróbuj nazwać instrumenty znajdujące się na obrazkach. Wyklaszcz rytm przedstawiony w podręczniku.


ŚRODA 06-05-2020

TEMAT: JĘZYKI EUROPY

Znana piosenka dla dzieci „Stary Donald farmę miał” w kilku językach.

Poniżej piosenka w języku polskim

Piosenka „Stary Donald farmę miał” w języku angielskim

Piosenka „Stary Donald farmę miał” w języku włoskim

Piosenka „Stary Donald farmę miał” w języku hiszpańskim


WTOREK 05-05-2020

TEMAT: JESTEŚMY CZŁONKAMI EUROPY

1. Jeżeli jesteście ciekawi co to jest Unia Europejska?- obejrzyjcie zatem animacje

2. Najważniejsze wiadomości dotyczące Unii Europejskiej

3. WAŻNE zadanie do wykonania: Prosimy dzieci by wykonały pracę plastyczną podobną jak na zdjęciu poniżej. Rodziców prosimy o zrobienie zdjęcia dziecku z wykonaną już pracą i odesłaniu do nas na adres : jolanta.ryba@op.pl do czwartku 7 maja,  godz. 12.00. W załączniku znajduje się link do pobrania szablonu. Można wykonać dowolnym sposobem: farbami, kredkami, wyklejać plasteliną, kolorowym papierem lub innym materiałem dostępnym w domu. Powodzenia!


GIMNASTYKA 04-05-2020

Druga część zabaw ruchowych z Lulitulisiami.

Zabawa w „klasy inaczej” dla starszych dzieci. Wymaga współpracy starszego rodzeństwa lub rodziców. Pamiętajcie -ruch to zdrowie.


Rytmika:

CZWARTEK 30-04-2020

TEMAT: POLSKA NA MAPIE

1.„Kolory na mapie” – praca z podręcznikiem strona 34.

Rozmowa z dziećmi o tym, co przedstawia mapa. Niebieskimi liniami są zaznaczone rzeki: Wisła i Odra. W centralnej części kraju kolorem zielonym są zaznaczone niziny. Na północy – Morze Bałtyckie (trzeba pomalować tę część na niebiesko), a na nim statek. Na południu – góry (trzeba pokolorować je na brązowo). Spróbujcie pokazać dzieciom na mapie miasto Radomsko, gdzie powinno się znajdować? Pokoloruj na dole strony flagę Polski.

2.Wiersz o fladze (można nauczyć się go na pamięć)

Jestem dumny, mówię wam,

flagę niosę dzisiaj sam.

Biel i czerwień barwy dwie,

każdy Polak o tym wie.

3.„Polskie symbole narodowe – flaga i herb” – praca z Wyprawką karta nr 47.

Dzieci wycinają flagę, przymocowują do niej plastikową rurkę. Wycinają godło, podklejają je taśmą

i przyklejają do bluzki. Można je nosić w dniu święta państwowego.

4.Propozycja pracy plastyczno-technicznej: Orzeł biały.

Potrzebne będą : biały papier, na którym odrysowujemy i wycinamy swoje dłonie, drugi biały papier (z którego zwiniemy rulon) lub pomalowana białą farbą rolka po papierze toaletowym, żóty papier do wycięcia korony, dzioba i nóg. Powodzenia!

5.Kotylion: z pomocą osoby dorosłej dzieci mogą wykonać kotylion. Potrzebne będą szablony serc do wycięcia (po 3 w kolorze białym i czerwonym). Nakładając je na siebie -sklejamy. Film instruktażowy poniżej


 ŚRODA 29-04-2020

TEMAT: JAK POWSTAŁA WARSZAWA?

1.Posłuchajcie legendy o Warszawie.

2. Spróbujcie rozwiązać zadanie z książki strona 33. Należy skreślić elementy, które nie pasują do opowieści o Warsie i Sawie.

3. Symbol Warszawy – przyjrzyj się ilustracji, przedstawiającej pomnik syrenki.

4. Hymn Polski- Mazurek Dąbrowskiego.

To najważniejsza pieśń wszystkich polaków, dlatego należy ją śpiewać na stojąco i z należytą powagą. Pamiętacie ? Uczyliśmy się jej dawno…dawno…temu. Możecie sobie przypomnieć jej słowa i zaśpiewać przed rodzicami i domownikami w dniu 3 maja, które jest Świętem Narodowym.

https://www.facebook.com/przedszkole2.radomsko/videos/526864464711352/

5. Prawda czy fałsz?

Nasz kraj to Polska. P

Stolicą Polski jest Wrocław. F
W godle Polski jest czarny orzeł. F
Polska flaga jest biało – czerwona. P
Symbole narodowe to flaga, godło i hymn. P

6. Dla chętnych „Syrenka warszawska” do pokolorowania


28-04-2020

TEMAT: POLSKA TO MÓJ DOM

1. Posłuchaj „Katechizmu polskiego dziecka”. Spróbujcie się go nauczyć na pamięć.

– Kto ty jesteś? – Polak mały.

– Jaki znak twój? – Orzeł biały.

– Gdzie ty mieszkasz? – Między swemi. (swymi)

– W jakim kraju? – W polskiej ziemi.

– Czem ta ziemia? (czym) – Mą Ojczyzną.

– Czem zdobyta? (czym) – Krwią i blizną.

– Czy ją kochasz? – Kocham szczerze.

– A w co wierzysz? – W Polskę wierzę.

2. Dlaczego trzeba szanować flagę?”– szukanie odpowiedzi na pytanie na podstawie doświadczeń dzieci i opowiadania Kotylion.

Kotylion Piotr Wilczyński

Pani Kasia opowiadała nam w przedszkolu o naszych barwach narodowych i o różnych symbolach. – A to jest nasze godło, czyli znak wszystkich Polaków – i pokazała na obrazek, który wisi na ścianie w naszej sali. – Jak myślicie, co on przedstawia?– To jest ptak, bo ma skrzydła i dziób – zawołała Helcia.– Proszę pani, a co to za ptak? – spytał Bartek. – Naszym godłem jest biały orzeł – odpowiedziała pani – i właśnie teraz nauczymy się pięknego wiersza, który zna każdy Polak. Słuchajcie, a potem będziemy powtarzać: — Kto ty jesteś?—Polak mały.— Jaki znak twój?— Orzeł Biały— Gdzie ty mieszkasz?— Między swemi.— W jakim kraju?— W polskiej ziemi.— Czym ta ziemia?— Mą Ojczyzną.— Czym zdobyta?— Krwią i blizną.— Czy ją kochasz?— Kocham szczerze.— A w co wierzysz?— W Boga wierzę. Pani Kasia mówiła, że pojutrze będzie Święto Flagi, i że wtedy nie będziemy szli do przedszkola. Za to wszyscy, to znaczy mama, tata, dziadek i ja, pójdziemy oglądać obchody. Ale na razie musimy się do tego święta przygotować. Bo my też chcemy pokazać, że jesteśmy dumni z naszej flagi. Gdy wróciłem z przedszkola, całe popołudnie robiliśmy z dziadkiem świąteczne dekoracje. –Mamo, mamo, zobacz – pomachałem do mamy flagą.– Piękna flaga. Sami ją zrobiliście? – Mama uśmiechnęła się. Dziadek właśnie wszedł do pokoju. – Tak Grażynko, a za chwilę będziemy robić dla nas wszystkich kotyliony.– Dziadku. Co to jest kotylion? – spytałem. – Kotylion to jest taka kokarda w kształcie koła. Nosi się go na czapce albo przypięty do ubrania. To jest taki symbol, patriotyczna odznaka. Nasza kokarda narodowa ma te same kolory co flaga. Kolor biały to kolor naszego białego orła, a czerwony to kolor tarczy, na której tego orła się przedstawia – dziadek tłumaczył mi cierpliwie. Usiedliśmy przy stole. Dziadek wycinał nożyczkami kółka małe i duże. – Michałku. Podaj mi, proszę, klej – powiedział dziadek. Nakleiliśmy białe, bibułkowe środki, a jak tylko wyschną, przyczepi się agrafki do przypięcia i będą gotowe. Dziś od samego rana nie mogłem spokojnie usiedzieć. Po prostu nie mogłem się doczekać, kiedy już będą te obchody. Wzięliśmy ze sobą flagę, tę którą zrobiłem wczoraj z dziadkiem. I wszyscy mieliśmy przypięte do kurtek kotyliony. Przyjechaliśmy na Plac Zamkowy i właśnie zaczęły się pokazy. Żołnierze w  zielonych mundurach chodzili parami, a  potem czwórkami, i robili różne sztuczki z karabinami.– To jest pokaz musztry paradnej – powiedział dziadek.– A co to musztra, dziadku?– Musztra to jest taki trening. Żołnierze muszą być dobrze wyszkoleni i bardzo sprawni. Ćwiczą więc razem na poligonie, żeby byli wytrzymali. Podczas różnych świąt pokazują taką musztrę i możemy wtedy zobaczyć, jak są wytrenowani, żebyśmy mogli być z nich dumni i czuć się bezpiecznie. A potem tata jeszcze powiedział, że to jest bardzo ważne, żeby wiedzieć, kim jesteśmy, gdzie jest nasza ojczyzna. Wtedy lepiej i chętniej pracujemy dla siebie nawzajem, bo wszyscy razem budujemy Polskę. – A  wiesz, Michałku, że nie zawsze była Polska. Było tak kiedyś, że chciano nam zabrać ojczyznę. Były wojny i powstania, ale dziś mamy wolny kraj i musimy znać naszą historię. I dlatego świętujemy naszą flagę, bo to jest znak wszystkich Polaków. Nagle w górze zahuczało tak, że nic nie było słychać. Wszyscy popatrzyliśmy na niebo, a tam nad nami przeleciało sześć samolotów, równiutko jeden nad drugim. I naraz wypuściły smugi kolorowego dymu. Trzy samoloty wypuściły biały, a trzy czerwony dym i na niebie z tego dymu powstała wielka biało-czerwona flaga. I machaliśmy do pilotów naszymi flagami, które zrobiliśmy z dziadkiem. Potem poszliśmy na spacer i lody. Wieczorem, kiedy już leżałem w łóżeczku, przyszedł do mnie tata. Co wieczór przychodzi, żeby mi poczytać bajkę. Czasami też mi opowiada różne ciekawe historie. – Tatusiu, a dlaczego Orzeł Biały jest naszym znakiem? – spytałem. – Opowiem Ci legendę o trzech braciach. Dawno temu nasi przodkowie wędrowali w poszukiwaniu krainy, w której mogliby zamieszkać. Ich wodzami byli bracia: Lech, Czech i Rus. Pewnego dnia przybyli do pięknej doliny, gdzie rosły piękne lasy, płynęły wartkie rzeki pełne ryb, a ziemia była urodzajna. Słońce już zachodziło i zabarwiło niebo na czerwono. Nagle w górze dał się słyszeć krzyk jakiegoś ptaka. Bracia podnieśli głowy i ujrzeli krążącego nad ich głowami białego orła. Wtedy Lech powiedział: – To jest dla mnie znak, że ze swoim ludem mam zostać w tej ziemi. Bracia pożegnali się serdecznie. Czech wraz ze swoim plemieniem poszedł na południe, a Rus na wschód. Lech zaś zbudował warowny gród nieopodal wielkiego, starego dębu, na którym było gniazdo tego orła i nazwał ten gród Gnieznem. Na pamiątkę tamtego wydarzenia Lech przyjął znak białego orła na czerwonym tle, jako herb swojego państwa, a my jesteśmy potomkami Lecha.

Czy teraz już wiecie dlaczego należy szanować flagę?

3. Dlaczego warto być Polakiem mówią słowa piosenki. Posłuchajcie…

4. Nasze symbole i mapa


PONIEDZIAŁEK 27-04-2020

Zabawy ruchowe przy muzyce

Jak można bawić się poduszkami?

Rytmika – temat „Na budowie”


PIĄTEK 24-04-2020

TEMAT: ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI

 1. Zaprojektuj własną zakładkę do książki.

Potrzebne do tego będą: kolorowy papier, nożyczki, klej, kredki lub mazaki. Możesz wyciąć z papieru długi szeroki pasek i ozdobić go wg. własnego pomysły po obu stronach. Na dole przyklejając frędzle wycięte z papieru lub włóczki.

Drugim sposobem jest wykonanie zakładki narożnej (takiej jak na zdjęciu). Obejrzyjcie film z instrukcją, a rodzice lub ktoś ze starszego rodzeństwa niech pomogą przygotować Wam szablon. Wytnijcie go i ozdabiajcie. Czekamy na wasze zdjęcia! Buziaki!


CZWARTEK 23-04-2020

TEMAT: Dzień książki.

1. Zasady zachowania się w bibliotece.

W bibliotece Zofia Stanecka

W poniedziałek przed obiadem pani Marta zaprosiła grupę Basi do kręgu. – Jutro zaraz po śniadaniu pójdziemy do biblioteki – powiedziała. – La, la, la… – zanuciła radośnie Anielka. – Co tam będziemy robić? – spytał Kuba. – No właśnie, kto wie, co robi się w bibliotece? – odpowiedziała pani pytaniem. Basia wyciągnęła rękę do góry. Babcia Marianna już dawno temu, chyba z rok wcześniej, zapisała ją do biblioteki. – W bili… bliotece są książki! – zawołała. – Zabiera się je do domu, a potem oddaje. – Ja bym nie oddał – oświadczył Karol. – Jak oddasz, to bierzesz inną. I tak w kółko. Oddajesz i dostajesz, oddajesz i dostajesz… – Za darmo? – upewniła się Zuzia. – Tak, Zuziu. – Pani włączyła się do rozmowy. – Książki z biblioteki pożycza się, nie kupuje. Dzięki temu każdą z nich może przeczytać wiele osób. – O książki trzeba dbać – wygłosiła Basia. – Nie można do nich chować kanapek. Ani czytać w wannie. Tata kiedyś o tym zapomniał i książka wykąpała się razem z nim. Potem powiedział, że trzeba ją będzie odkupić. – W… bi… liotece… jest… cicho – szepnął Titi. Wszyscy spojrzeli na niego ze zdziwieniem, bo Titi rzadko coś mówił sam z siebie. Pani skinęła głową. – W bibliotekach można pracować i czytać na miejscu. Trzeba zachować ciszę, żeby nie przeszkadzać innym. (…)

 Pytania: Dokąd wybierają się dzieci? Co robi się w bibliotece, o czym powiedziała Basia? Czy za książki w bibliotece trzeba płacić? W jaki sposób trzeba dbać o książki? Jak trzeba się zachowywać w bibliotece? Dlaczego?

2. Praca z książką str. 32

3. Poproszę trzy książki– zabawa dydaktyczna.

Aby można coś kupić, potrzebujemy pieniędzy. Wytnijcie z kolorowych papierów prostokąty. Umówcie się z dziećmi, np. że prostokąty w kolorze czerwonym – to banknoty o najwyższym nominale, prostokąty w kolorze niebieskim – to banknoty o średnim nominale, a prostokąty w kolorze żółtym – to banknoty o najniższym nominale. Można zastąpić papier gazetą. Pobawcie się  w księgarnie- miejsce, gdzie kupuje się książki (nie wypożycza). Dzięki temu ćwiczeniu doskonalimy umiejętność przeliczania.

4. Memory – gra pamięciowa przygotowana z wyprawki. Karta nr 46. Można zastąpić karty przygotowanymi przez dzieci kartonikami z rysunkami.

5. Karty pracy dla chętnych.


Oficjalna piosenka cyklu „Cała Polska czyta dzieciom” już od 19 lat

https://calapolskaczytadzieciom.pl/polecamy/zlota-lista


ŚRODA 22-04-2020

Przypominamy, dziś obchodzimy DZIEŃ ZIEMI!

1. Co należy robić , by dbać o naszą planetę? Utrwalamy zdobyte wiadomości na podstawie doświadczeń i ilustracji.

2. Obejrzyj film :Rodzina Treflików- Warto czytać

3. Masaż relaksacyjny do wykonania z rodzicami lub rodzeństwem:

Papiernia Natalia Łasocha

Wczesnym rankiem idź do lasu,   Dzieci palcami wskazującymi na przemian „spacerują” po plecach kolegi.

 drwal tam drzewa tnieKrawędzią dłoni delikatnie kreślą linię w poprzek jego pleców.

Potem wielką ciężarówką do papierni jadą pnie. Pięść jednej dłoni przesuwają wzdłuż pleców.

 Duży kawał drewna weź i długo nie czekaj, Chwytają kolegę za ramiona.

 na drobne kawałki porządnie go posiekajKrawędziami obu dłoni delikatnie stukają go po plecach – od góry do dołu i od dołu do góry.

 Dodaj barwnik, jaki chcesz, jeszcze klej i woda,  Delikatnie dotykają jego szyi, a następnie jednego i drugiego ucha.

w wielkiej kadzi to wymieszaj i masa gotowaPalcem wskazującym kreślą koła na plecach kolegi. Teraz trudne jest zadanie, lecz się nie poddawaj, na podłużnych sitach tę masę rozkładajPalcami obydwu dłoni przesuwają od po plecach od góry do dołu.

Dużo cierpliwości teraz potrzebujesz, masa schnie, a ty ją dzielnie po trochu wałkujesz.  Całą powierzchnią obu dłoni gładzą plecy od góry do dołu.

 Kiedy papier już gotowy, zwiń go w wielkie bele, taki papier co dzień ma zastosowań wiele.  Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko z pary turla kolegę po dywanie

4. Praca z książką strona 31. Z czego powstaje papier do produkcji książek?


WTOREK 21-04-2020

TEMAT: KTO JEST POTRZEBNY ABY POWSTAŁA KSIĄŻKA?

1. Rozwiąż zagadki

Gdy chcesz stworzyć obrazek nowy, taki piękny, kolorowy.

Będzie ci potrzebna ona, najlepsza będzie biała, ale może być i czerwona.

 Na niej namalujesz lub narysujesz, co tylko chcesz,

a potem możesz wyciąć każdą narysowaną rzecz. (kartka papieru)

Czyta ją mama, czyta i tata

często w obrazki jest bogata.

Dużo liter na każdej stronie,

są historie o królu na tronie.

Są też wiersze rymowane,

najlepiej, gdy przez babcię czytane. (książka)

Zanim zaczniesz czytać książkę,

najpierw, gdy ją bierzesz w rączkę,

 patrzysz, co jest z tyłu, co jest z przodu,

czy jest tam rysunek samochodu?

Jest i taka, co przedstawia niedźwiadka,

to właśnie jest… (okładka)

2. Posłuchajcie fragmentu opowiadania.

W bibliotece  Zofia Stanecka

(…) – Cieszę się, że przyszliście do naszej biblioteki. Mam nadzieję, że będziecie dobrze się bawić. – Bibliotekarka uśmiechnęła się miło. – Już za chwilę przyjdzie autorka, ale najpierw chciałam was o coś zapytać. Kto z was wie, gdzie pracuje pisarz? – W bibliotece! – zawołała Basia. – W pisarni! – przekrzyczeli ją Olaf z Karolem. – Oj tak, przydałoby się, żeby istniały takie miejsca jak pisarnie – powiedział ktoś rozbawionym głosem. Basia odwróciła głowę. W progu sali stała pani z plakatu. Na głowie miała masę loczków i uginała się pod ciężarem wielkiej, wypchanej czymś torby. – Mam na imię Róża – powiedziała, gdy dotaszczyła torbę pod tablicę. – Zajmuję się pisaniem oraz ilustrowaniem książek. Ilustruję w domu, a piszę wszędzie tam, gdzie mogę usiąść z laptopem i pomyśleć. Bo w pracy autora myślenie jest bardzo ważne. Myślenie i coś jeszcze. Coś, co sprawia, że można tworzyć nowe opowieści, rysować i marzyć… To coś nazywa się… – Czekolada! – zawołała Basia. Mama nigdy nie siada do pracy bez czekolady. Autorka roześmiała się. – Czekolada rzeczywiście bywa pomocna w myśleniu, ale chodziło mi o coś innego. O supermoc, z której korzysta każdy pisarz lub ilustrator, gdy tworzy książki. Moc na literę „w”. – Wrotki! – ucieszył się Karol. – Wy – ob… – podpowiedziała autorka (…)

 Pytania: Co miała na myśli autorka? (wyobraźnia)

Dlaczego pisarce potrzebna jest w pracy wyobraźnia?

Czym jeszcze, oprócz pisania, zajmowała się autorka, z którą spotkały się dzieci?

Kto jeszcze jest potrzebny, aby powstała książka?

zawody: drukarz, ilustrator, redaktor

3. Rozmowa o emocjach

Mole książkowe Dominika Niemiec

Otwieram książkę, jedna chwilka

 i już jestem w innym świecie.

W wyobraźni staję się piękną królewną

lub pszczółką skrytą w kwiatów bukiecie.

Każda książka roztacza przede mną

świat niezwykły, wspaniały.

Z zachwytem pochłaniam każde słowo, zdanie,

rozdział od deski do deski… czyli cały.

Rodzice doskonale rozumieją

mój zachwyt nad książkami,

bo tak jak ja są zwyczajnie

książkowymi molami.

Rozmowa na temat wiersza: O jakim przedmiocie był wiersz? W kogo zamienia się dziewczynka, czytając książkę? Jak czuje się dziewczynka, gdy czyta książki? Kto jeszcze razem z dziewczynką zachwyca się książkami? Co to znaczy czuć zachwyt? (coś nam się bardzo podoba, spełniło się nasze marzenie, ogromna radość). Co to znaczy „przeczytać coś od deski do deski”? (przeczytać coś od początku do końca) . Kto to jest „mol książkowy”? (Osoba, która czyta bardzo dużo książek, spędza dużo czasu na czytaniu)

4. Praca z książką strona 30. Spróbuj podzielić słowa na sylaby np. ka-pe-lusz, ko-ra-le, sza-lik.

5. Przypomnienie piosenki „Bajeczki”


PONIEDZIAŁEK 20-04-2020

 Joga dla dzieci

Przykładowe ćwiczenia w parach z rodzicem

Zajęcia muzyczne:


PIĄTEK 17-04-2020

Temat: Rady na odpady

1. Praca plastyczno-techniczna: Spróbuj wykorzystać dostępne w domu materiały (zużyte opakowania, stare gazety itp.) i dać im nowe życie! Prace dzieci można umieszczać w komentarzach na fb https://www.facebook.com/przedszkole2.radomsko/photos/a.765155346856598/2901869806518464/?type=3&theater


CZWARTEK 16-04-2020

TEMAT: JESTEM PRZYJACIELEM PRZYRODY!

1.Film do obejrzenia

2. Gra edukacyjna

3. Kolorowanki


ŚRODA 15-04-2020

TEMAT: SEGREGACJA ODPADÓW.

1. Znak recyklingu- umieszcza się go na produktach, które nadają się do ponownego przetworzenia.

2. Jak poprawnie segregować śmieci?

Praca z książką strona 29. Postaraj się posegregować odpady. Powodzenia!

3. Skorzystaj z wyprawki  nr 43. Skorzystaj z pojemników i posegreguj śmieci.


WTOREK  14-04-2020

TEMAT: DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

1. Przeczytajcie opowiadanie  pt.”Pstryk” i porozmawiajcie na temat używania prądu i elektryczności we własnym domu.(pdf strona 13-15)

Pytania do tekstu:
-– Co się stało w domu Dominika, kiedy włączył elektryczny czajnik?
– Co mogło być tego powodem?
– Jakie urządzenia domowe przestały działać? Dlaczego?
-Co zrobiła babcia?

Rozmowa o elektryczności:

-Kto widział w swoim domu bezpieczniki elektryczne?
-Do czego one służą? (To jest zabezpieczenie instalacji elektrycznej i odbiorników elektrycznych przed ich uszkodzeniem z powodu wystąpienia nadmiernego natężenia prądu).
-Jak one działają? (Odcinają prąd).
-Czy znacie urządzenia domowe, które nie są zasilane prądem elektrycznym?
-Co jest źródłem zasilania tych urządzeń? (Baterie, siła rąk).
-Co by było, gdyby ktoś siedział w wannie pełnej wody, a suszarka do włosów wpadła mu do wody? (zostałby porażony prądem)
-Kto wie, dlaczego tak by się stało? ( Woda przewodzi prąd, który jest w kablu zanurzonym w wodzie, ciało człowieka też przewodzi prąd).
-Czy bezpiecznie jest obsługiwać urządzenia elektryczne mokrymi rękami?
-Czy w waszych domach kontakty zabezpieczone są przed dziećmi? W jaki sposób?
-Jakie mogą być skutki nieostrożnego używania urządzeń elektrycznych?
-Czego nie można robić, obsługując urządzenia elektryczne?

2. Praca z książką strona 28. Pokoloruj zgodnie z opowiadaniem i policz: ile jest elementów?

3. Piosenka do posłuchania i śpiewania

1)Nasza planeta wzywa nas

na Ziemi misję zacząć czas

Ref. Wołamy głośno s.o.s.

pomoc potrzebna Ziemi jest.

2)Trzeba nam zieleni,  czystej atmosfery

segregacji śmieci, pomogą w tym dzieci.

Ekologiczna misja trwa , sadzimy drzewa gdzie się da.

Ref. …PIĄTEK 10-04-2020

 TEMAT: WIELKANOC TUŻ, TUŻ…

1.Ozdabianie jajka z wyprawki nr 40.

2. Kartka świąteczna

3. Wesoły króliczek


CZWARTEK 09-04-2020

TEMAT: ILE JEST PISANEK?


„Wielkanocne liczenie”

Na początek masażyk relaksacyjny wg M. Bogdanowicz. Najpierw rodzice wykonują go wam, a potem wy rodzicom.
Usiądźcie na dywanie jedno za drugim. Podczas czytania, na plecach rysujcie, to co opisane jest w nawiasach i podkreślone.
Stary niedźwiedź mocno śpi i o Wielkanocy śni:
Śniła mu się pisaneczka (rysujemy palcem kontur pisanki),
ta co cała jest w kropeczkach. (lekkie uderzenia palcami- kropki).
Była też w paseczki. (rysujemy paseczki)
I w wesołe krateczki. (rysujemy krateczkę)
Ta w malutkie ślimaczki. (rysujemy ślimaczki)
I żółciutkie kurczaczki. (rysujemy kurczaczki- kółko, kółko, nóżki, dzióbek)
Cii… Wielkanoc, Wielkanoc ach to ty! (głaskanie całymi dłońmi).

1. Zabawa z kodowaniem

Instrukcja: kolorujemy kratki linijka po linijce tak jak w oznaczeniu np. 2 białe kwadraty, potem 3 żółte kwadraty, następnie 2 czerwone kwadraty itd.  podpowiedź w filmiku poniżej.

2. Zadanie z podręcznika strona 23 i 24.

3. Doświadczenia z jajkiem : obejrzyjcie lub wykonajcie sami w domu.


ŚRODA 08-04-2020

TEMAT: TRADYCJE WIELKANOCNE

1. Posłuchaj piosenki a dowiesz się jakie są wielkanocne zwyczaje

2. Ilustracja przedstawia: co znajduje się w koszyku wielkanocnym?

Koszyczek wielkanocny: produkty

 • Wędlina – Zapewnia zdrowie, płodność i dostatek. Święci się przede wszystkim np. kawałek szynki, kiełbasy.
 • Sól – Oznacza prostotę życia. Dodaje potrawom smaku, chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające. Kiedyś wierzono, że potrafi odstraszyć zło.
 • ​​Jajko – Jest znakiem zwycięstwa nad śmiercią, odradzającego się życia i płodności. Do koszyczka wkłada się jajka ugotowane na twardo. Najczęściej pomalowane.
 • Baranek – Oznacza pokorę i łagodność. Ten z czerwoną chorągiewką jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego.
 • Chleb – To pokarm podstawowy symbolizujący Ciało Chrystusa, gwarantujący dobrobyt i pomyślność. Święci się zwykle kilka kromek chleba.
 • Pieprz – Zwykle święci się zmielony pieprz czarny – symbol gorzkich ziół. Posypujemy nim (i solą) jajko, którym dzielimy się w świąteczną niedzielę.
 • Ciasto – Pojawiło się w koszyczkach dość niedawno. Jest znakiem umiejętności i doskonałości. Najlepiej włożyć do koszyczka np. kawałek drożdżowej baby domowego wypieku.

3. Zagadki https://www.superkid.pl/zagadki-wielkanoc

Zajączek wielkanocny
Zgodnie z wielkanocnym zwyczajem
słodkie upominki każdemu rozdaje. /zajączek wielkanocny/

Lany poniedziałek
W ten świąteczny dzień
każdy z nas się śmieje.
A woda nie z nieba,
lecz z wiader się leje. /lany poniedziałek/

Rzeżucha
Choć już Święta blisko
wiatr na dworze dmucha.
Na talerzu, w domu
kiełkuje /rzeżucha/

Święconka
Zagląda ciekawie
przez okienko – słonko.
Bo też chce zobaczyć koszyk ze /święconką/

Pisanki
W wielkanocnym koszyczku
leżeć będą sobie.
Zanim je tam włożę,
ślicznie je ozdobię.

Wielkanoc
Święta! Święta nadeszły!
Wstawajmy! Już rano!
Podzielimy się jajeczkiem,
bo dziś przecież…/Wielkanoc/

Baranek
Tyle w koszyczku
leży pisanek!
A pośród nich
słodki…/baranek/

Baba wielkanocna
Na wielkanocnym stole
to ona króluje.
Polana słodkim lukrem
i gościom smakuje.

Bazie
Mleczka nie chcą pić.
Nigdy nie biegają.
Choć mają futerka,
ogonków – nie mają.
Oj dziwne to kotki!
Wolą stać w wazonie,
niż wziąć się za psotki.

4. Kolorowanki


WTOREK 07-04-2020

TEMAT: JAK PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH?

1. Zapoznanie się z piosenką

Znaki Wielkanocy

I. Te mazurki ozdobione migdałami

Te koszyki wypełnione pisankami

Te baranki ulepione z marcepanu

Bazie kotki od staruszki ze straganu

Ref. To są znaki tradycyjnej Wielkanocy

Kiedy życie się odradza do swej mocy

To znaki rozbudzonej świeżo wiosny

Świat się staje znów zielony i radosny

Świat radosny! Radosny! Świat radosny!

II. Te palemki od bibuły kolorowe

Baby z lukrem wyrośnięte, bo drożdżowe

No a potem jeszcze lany poniedziałek

Śmigus dyngus pełen mokrych niespodzianek

Ref….

2. Opowiadanie „Parauszek – Pisankowa zabawa”

3. Praca z książką- do rozwiązania zadanie ze strony 22 z podręcznika.

4. Kolorowanki (https://www.e-kolorowanki.eu/wielkanoc-kolorowanki/?fbclid=IwAR2dYmmjYPH-2Cnc1vxDxxL4w7x6mS2FWVilqOOiJi9B-SIZLgaO-Qdf06Q)


PONIEDZIAŁEK 06-04-2020

Zabawy z muzyka w domu

Domowa rytmika w domu

Zapraszamy do ćwiczeń. Instruktaż w filmiku (pomijamy ćwiczenia z przyrządem, jeżeli nie mamy go w domu).


PIĄTEK 03-04-2020

Temat: Siejemy rzeżuchę!

1. Propozycją na dziś jest zasianie rzeżuchy. Potrzebne będą do tego ziarenka rzeżuchy, naczynie, w którym chcemy aby rosło i podłoże (ziemia lub wata). Ziarenka wysiewamy z rodzicami i codziennie pielęgnujemy – podlewając. Pamiętajcie co jest potrzebne do wzrostu rośliny : słońce i woda.

2. Praca plastyczna : kura i kurczęta. Do wykonania zadania potrzebna będzie żółta farba i dwie sprawne rączki. Na kartonie odbijamy pomalowaną wcześniej dłoń, a obok niej opuszki paluszków. Po wyschnięciu dekorujemy farbami lub mazakami.

3. Praca techniczna : palma wielkanocna. Jeżeli macie wystarczająco materiałów w domu, spróbujcie wykonać palmę z rodzicami. Jeśli nie uda wam się znaleźć kolorowego papieru można ją po prostu narysować. Zachęcamy do udostępniania prac na facebooku.

Powodzenia!


Czwartek 02-04-2020

TEMAT: NA WIEJSKIM PODWÓRKU.

1. Dopasuj drugą połowę zwierzęcia.  Czy wiesz jak ono się nazywa?

2. Rozwiąż zadanie ze strony 25 w podręczniku, a dowiesz się jakie są przysmaki wiejskich zwierząt.

3. Nazwij zwierzęta : mamę i dziecko zgodnie z ilustracją. Można spróbować wprowadzić liczbę mnogą, np. kura-kurczątko, kaczki- kaczęta, krowa- cielę, klacz- źrebię, pies- szczenię, kot-kocię, świnia-prosię, owca-jagnię, koza-koźlę, osioł-oślę, sarna- cielę.

4. Po ułożeniu puzzli dowiesz się jak wyglądają rodziny zwierząt. Spróbuj nazwać ich członków.

https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=142fd7b41de8

5. Kolorowanki


środa 01-04-2020

Temat: Cały rok na wsi.

Jak wygląda praca w gospodarstwie? przedstawiają ilustracje

1. Przeczytaj informacje na temat pracy rolnika podczas określonych pór roku.

Jesień: Dni robią się coraz krótsze i należy się spieszyć by ze wszystkim zdążyć. Trzeba zwieźć ostatnie zbiory, zebrać owoce i zaorać pola. Jesień to czas zbioru ziemniaków, buraków, a także jabłek i gruszek w sadzie. W warzywniaku gospodyni ścina kapustę i wyrwa marchewki. Rolnik wkrótce zaorze swoje pole i zasieje nowe zboże.

Zima: Jest zimno i dni są krótkie. Przyroda odpoczywa. Zwierzęta muszą być trzymane w ciepłych pomieszczeniach. Rolnik przycina gałęzie drzew i rąbie drwa na opał. Potem suszy je i składuje. Jest mróź i na łąkach nie ma już trawy. Krowy zostają w oborze a rolnik karmi je sianem.

Wiosna: Trawa już się zieleni i zwierzęta wychodzą na łąkę. Zboża posiane jesienią już wzeszły i potrzebują składników odżywczych, dlatego rolnik rozsiewa na polu nawóz. Wiosna to czas narodzin. W gospodarstwie roszą się : kurczęta, cielęta, źrebięta.

Lato: To czas żniw czyli ścinania i zbierania zboża, sianokosów i wielu innych prac. Sąsiedzi  pomagają sobie nawzajem. Gospodyni w warzywniku zbiera pomidory, fasolę i sałatę. Zrywa się część najmniejszych jabłek, aby pozostałe były dorodniejsze.

2. Praca z książką: zadanie na str. 26 ilustruje historię powstawania chleba. Na zdjęciach brakuje kilku elementów- uzupełnij korzystając z naklejek.

3. Do obejrzenia film przedstawiający farmera i jego zwierzęta- utrwalamy odgłosy.

4. Co nam daje hodowla zwierząt? podpowiedzi na ilustracji


Wtorek 31-03-2020

TEMAT: Z WIZYTĄ NA WSI.

1. Rozmowa na temat bezpieczeństwa na wsi oraz obowiązków związanych z posiadaniem zwierząt  na podstawie doświadczeń dzieci.

Jakie zwierzęta można spotkać na wsi? Na co trzeba zwracać uwagę, gdy podchodzi się do zwierząt? Czy można podchodzić do zwierząt, których się nie zna? Czy można podchodzić do zwierząt od tyłu?

2. Przypomnienie zabawy (jeśli macie rodzeństwo możecie spróbować się razem pobawić)

3.  Posłuchaj wiersza i porozmawiajcie o nim

Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował?

H. Bechlerowa

To jest Filik – kotek bury. Ma wąsiki i pazury.

Dobry jest ten kotek Filik: chce, by wszyscy mleko pili.

Stanął Filik przy kurniku. – Czy chcesz mleka, koguciku?

Lecz kogucik z kurką czarną na śniadanie jedli ziarno.

(Jakie zwierzęta lubią ziarno?)

Koło żłobu stoi konik. Filik ładnie się ukłonił.- Lubisz mleko?

– Nie, ja rano smaczny owies jem i siano.

(Jakie zwierzęta jedzą siano?)

 Do królika kotek podszedł.- Pij, pij mleczko, bardzo proszę!

Ale królik siadł pod drzewkiem: chrupu, chrupu – gryzł marchewkę.

(Jakie zwierzęta lubią marchewkę?)

 Przed gołąbkiem Filik staje, słodkie mleko mu podaje.

– Wypij mleczko sam, Filiku, ja mam groszek w gołębniku.

(Co jedzą gołębie i inne ptaki?)

 Więc do krówki poszedł kotek.- Czy na mleko masz ochotę?

– Nie, Filiku, bo ja przecież jem zieloną trawkę w lecie.

(Jakie zwierzęta lubią trawę?)

Koło furtki kózka biała także mleka pić nie chciała.

– Zabierz sobie kotku dzbanek! Jajem liście kapuściane.

(Co lubi jeść koza?)

Poszedł kotek do motyla i dzbanuszek mu nachyla.

Ale motyl tam na łące pije z kwiatka sok pachnący.

(Co jedzą motyle?)

 Teraz kotek mleko niesie do wiewiórki w ciemnym lesie.

Na sosence wiewióreczka gryzie orzech, nie chce mleczka.

(Co jedzą wiewiórki?)

Wraca kotek.. Koło płotka na ścieżynce jeża spotkał.

Jeżyk woła go z daleka:- Bury kotku, daj mi mleka!

O, bo jeże, tak, jak kotki, bardzo lubią mleczko słodkie.

Co je jeż?(owady, dżdżownice, żaby, małe gady, młode ptaki, myszy, ptasie jaja). Gdy są malutkie to piją mleko od swojej mamy- bo są ssakami. Krowie mleko nie jest dla nich dobre.

4. Posłuchajcie piosenki  i spróbujcie nauczyć się tekstu:

Jarzynowy wóz

ref.Jechał, jechał wóz,
smaczne rzeczy wiózł,
tur, tur, tur, turkotał,
smaczne rzeczy wiózł.

I. Tu marchew czerwona,
kapusta zielona,
rzodkiewek różowe kuleczki,
w złocistym kolorze słonecznik.
ref. Jechał, jechał wóz …

II.Tu strąki fasoli
i bobu do woli,
szpinaku zielona tam góra,
i burak pąsowy jak burak.
ref.Jechał, jechał wóz …

Poniedziałek 30.03.2020r.

Zapraszamy dzisiaj na zajęcia z rytmiki proszę kliknąć na poniższy link:

GIMNASTYKA 30-03-2020

Do wykonywania ćwiczeń w domu zachęcam każde dziecko. Jeżeli jakieś ćwiczenie będzie sprawiało kłopot to je pomijamy. Należy przygotować wygodny strój i trochę wolnego miejsca w pokoju. Każde ćwiczenie powinno być kilka razy powtarzane (5- 10 razy) w zależności od predyspozycji dzieci.

1.  Usiądź w siadzie skrzyżnym (tzw. po turecku) i spróbuj dosięgnąć raz do jednego kolana , raz do drugiego.

2.  Wyprostuj nogi przed sobą i unosząc na zmianę spróbuj klasnąć po nimi.

3. Kucnij opierając się z przodu obiema rączkami. Wypad w tył nóżkami, raz jedną raz drugą.

4. Opieramy się dwoma rączkami, klęczymy na dwóch kolanach. Chowamy głowę przyciskając do klatki piersiowej i wysuwamy ku górze jak najwyżej.

5. Kładziemy się na brzuszku. Dłonie tworzą lornetkę. Próbujemy spojrzeć przez lornetkę unosząc klatkę piersiową ku górze.

6. Leżymy na brzuszku, ręce wzdłuż ciała. Chwytamy nasze stopy wyciągając je ku górze, staramy się przesuwać do przodu, pełzać.

7. Kładziemy się na plecach. Krążymy stopami tak jak byśmy jechali na rowerku. Pamiętajcie by nóżki wykonywały powoli okręgi w powietrzu.

8. Leżymy na plecach. Nogi wyprostowane unosimy do góry, próbujemy wykonać nożyce. Opuszczamy i podnosimy na przemian.

9. Siadamy na dywanie. Nóżki wyprostowane przed sobą. Podnosimy palcami stóp woreczek, chusteczkę, kawałek materiału.

10. Możemy tą samą chusteczkę czy szmatkę położyć sobie na głowie i próbować iść z wyprostowaną głową.

11. Chusteczkę przytrzymujemy na klatce piersiowej i szybko biegniemy by przykleiła nam się do bluzki i nie spadła na ziemię.

12. Skaczemy obunóż po dywanie omijając różne przedmioty.  Nóżki są złączone, a my przeskakujemy raz do przodu, raz do tyłu, z boku na bok. ( np. nad małym misiem)

13.Marszerujemy dookoła dywanu unosząc kolana wysoko ku górze. Plecy są wyprostowane.

Dziękuję, wykonałeś już wszystkie ćwiczenia.

Jak wykonują dzieci opisane ćwiczenia? ilustruje filmik poniżej.

Zachęcam do wykonania drugiego zadania: gimnastyka ilustrująca ruchem opowiadanie. Powodzenia!


piątek-27-03-2020

Temat: Jak robimy ser i masło?

1.Doświadczenia:

Jak powstaje ser?

 • 1 litr zsiadłego mleka
 • pół litra zagotowanego ,bardzo gorącego mleka (nie UHT)
 • śmietanka 30%  (dwie łyżki)
 • sitko i miska

– wlewamy gorące słodkie mleko do miski ze zsiadłym mlekiem, mieszamy długo by wystygło, powstają skrzepy

– przelewamy skrzep z serwatką do sitka (by odsączyć serwatkę)

– po odsączeniu na sitku pozostanie ser

Jak powstaje masło?

 • śmietana (tłusta, 30% lub 36%)
 • mikser
 • wysokie naczynie do miksowania (Uwaga, będzie chlapało!)
 • przybory do odsączenia masła (np. nylonowe sito + miseczka)

-Robienie masła najlepiej rozpocząć od zebrania śmietany z powierzchni mleka wiejskiego.
Jeżeli nie dysponujecie wiejskim mlekiem prosto od krowy to zastępujemy gotową śmietaną o wysokiej zawartości tłuszczu.

-Śmietanę przelewamy do wysokiego naczynia i miksujemy na wysokich obrotach. W pierwszym etapie miksowania otrzymamy puszystą bitą śmietanę, którą musimy miksować dalej aż do momentu, gdy zacznie się rozdzielać na masło i maślankę. Po dłuższej chwili miksowania drobne grudki masła przyczepiają się do mieszadeł miksera, a maślanka chlapie we wszystkie strony – tak właśnie ma być. Miksujemy do momentu gdy dalsze miksowanie nie zmienia konsystencji tego, co powoli przestaje już być zwykłą śmietaną.

-Odsączamy masło na sitku. Gotowe! Jako bonus za ciężką pracę zajadamy chleb z masłem śmietankowym i popijamy świeżą maślanką.

2.Złożenie przestrzennego modelu konia i stajni. Wyprawka s.39

3.Rysowanie:

4.Praca plastyczna:

5.Praca techniczna:


Czwartek 26-03-2020

Temat: Czyje to jajko?

1.Zadanie z książką Jeśli  posiadacie w domu nasz podręcznik to na str. 21 znajduje się  ilustracja i zadanie do wykonania. ” Kurczak zgubił swoją mamę. Aby dojść do kury, musi iść tylko po żółtych ziarenkach. „

2. Wiersz pt. „Dzień na wsi”  Dominiki Niemiec

Pobyt na wsi u dziadków to dopiero wyzwanie…

Dzień się tam zaczyna inaczej, wcześniej jest śniadanie.

Trzeba zadbać od rana o wszystkie zwierzęta,

o królikach, o świnkach, o owcach pamiętać.

Dać jeść i pić bez wyjątku

Wszystkim w całym obrządku.

Owce wypuścić na hale

to dla nich miejsce wspaniałe.

Już słychać radosne mruczenie, chrumkanie,

to znaczy, że zwierzętom smakuje ich śniadanie.

Konie są w stajni bardzo szczęśliwe,

gdy im porządnie rozczeszę grzywę,

gdy je z czułością, dokładnie wyszczotkuje,

parskają głośno, mówiąc „dziękuję”.

W stajni, w chlewiku, na dworze, cały dzień trwa praca.

Dopiero gdy się ściemnia, z dziadkiem do domu wracam.

Jestem zmęczony lecz wiem, że gdy zwierzętom troskę okażę,

sam kiedyś będę jak dziadek wspaniałym gospodarzem.

3. Zabawa sensoryczna -gdzie jest jajko? Wkładanie do woreczka różnych przedmiotów (piłeczki, kulki, jajko plastikowe lub styropianowe, orzechy włoskie, inne małe przedmioty). Zadaniem dziecka jest za pomocą dotyku odgadnąć co trzyma w ręku nie patrząc na dany przedmiot.

4. Policz ile zwierząt jest razem? Narysuj w ramce obok tyle kresek ile jest zwierząt

5. Zabawa z kodowaniem – zaprojektuj drogę zwierząt poruszając się po krateczkach, używając przy tym określeń: dwa w prawo, jeden w góre, trzy w prawo, dwa w dół itd…https://przedszkouczek.pl/wp-content/uploads/2020/03/KodowanieZwierzeta.pdf?fbclid=IwAR0efCIBcq7ou2yjYKCkuFFCvW1GGSBK_64t4sfDwOgO2K0QPRqLMcM0N9I


środa: 25-03-2020

Temat : Zwierzęta na wsi

Zapytaj swoje dziecko czy wie jak nazywa się zwierzątko przedstawione na obrazku?

Możecie porozmawiać na temat miejsca w którym mieszka zwierzę np. kura- kurnik, koń- stajnia, krowa- obora, świnka – chlewik.

Spytaj czy Twoje dziecko wie: czym żywią się dane zwierzęta?

np. kura/gęś – ziarna pszenica, krowa- trawa, koń- owies, świnka- zmielone ziarna zbóż

Zabawa przy muzyce – Stary Donald farmę miał:

Poznaj i naśladuj odgłosy zwierząt:

Nauka kolorów:

Czy wiesz jak nazywa się to zwierzę? Odgadnij na podstawie kształtów.

Temat: Wiosna

 1. Niedługo pierwszy dzień wiosny. Zachęcamy do nauki piosenki.

Wiosna, wiosenka

1.Wiosna wiosenka w mym sercu piosenka

 Przychodzi po zimie ożywia świat.

Świeżym powiewem słońca iskrzeniem.

 Obudź się ziemio – pora już wstać.

Ref. Wiosna wiosna tak piękna, radosna

Słoneczna, pachnąca

Przyrodą kwitnąca

Wiosna wiosna tak piękna radosna.

To takie proste, śpiewaj i tańcz

2. Gdy deszczyk zaskoczy

Otwórz swe oczy tęczą na niebie

Namaluj szlak

Ptaki wracają, głośno śpiewają,.

 Obudź się ziemio – pora już wstać.

Ref. x2 Raz dwa trzy Zielono mi

Cztery pięć sześć Tak pięknie tu jest

siedem i osiem Raduj sie widokiem

Wiosna wreszcie zagościła,

to radosna dla nas chwila.

Ref. Zakończenie

Wiosna wiosna tak piękna radosna

Słoneczna, pachnąca

Przyrodą kwitnąca.

Wiosna, wiosna tak piękna radosna.

To takie proste, śpiewaj i tańcz

Mamy już wiosnę.

 • Aktywność ruchowa  dla najmłodszych:
 • Propozycja rozwijająca zdolności manualne, koordynację wzrokowo-ruchową.

Facebook adres URL

Divertida actividad para trabajar coordinación visomotora 😍☺️.Aprende más actividades de Estimulación de Temprana para tu hijo (a) INSCRÍBETE nuestras clases Online, tomas las sesiones desde la comodidad de tu casa, sin horarios fijos y en el día que tú decidas. 🥰♥️.Teléfono: +52 2215326125.Correo: info.babystars@gmail.com

Opublikowany przez Baby Stars Estimulación Temprana. Czwartek, 30 stycznia 2020

Podgląd treści osadzonej z facebook.com nie jest dostępny w edytorze.Facebook adres URL

https://www.facebook.com/watch/?v=115378953243621

Podgląd treści osadzonej z facebook.com nie jest dostępny w edytorze.

 • Dobranocka : Masza i  niedźwiedź  „Przyszła wiosna”

Need some Inspiration ? Quest Plus
Upgrade to Quest Plus and get pre built layouts and the ability to save/load any layout. Add New Section AkapitProszę zacząć od zbudowania bloku wszystkich opowiadań.Rozmiar literInicjał

Przełącz, aby pierwsza litera była większa.Szukaj bloku

Temat: Wiosna

 1. Niedługo pierwszy dzień wiosny. Zachęcamy do nauki piosenki.

Wiosna, wiosenka

1.Wiosna wiosenka w mym sercu piosenka

 Przychodzi po zimie ożywia świat.

Świeżym powiewem słońca iskrzeniem.

 Obudź się ziemio – pora już wstać.

Ref. Wiosna wiosna tak piękna, radosna

Słoneczna, pachnąca

Przyrodą kwitnąca

Wiosna wiosna tak piękna radosna.

To takie proste, śpiewaj i tańcz

2. Gdy deszczyk zaskoczy

Otwórz swe oczy tęczą na niebie

Namaluj szlak

Ptaki wracają, głośno śpiewają,.

 Obudź się ziemio – pora już wstać.

Ref. x2 Raz dwa trzy Zielono mi

Cztery pięć sześć Tak pięknie tu jest

siedem i osiem Raduj sie widokiem

Wiosna wreszcie zagościła,

to radosna dla nas chwila.

Ref. Zakończenie

Wiosna wiosna tak piękna radosna

Słoneczna, pachnąca

Przyrodą kwitnąca.

Wiosna, wiosna tak piękna radosna.

To takie proste, śpiewaj i tańcz

Mamy już wiosnę.

 • Aktywność ruchowa  dla najmłodszych:
 • Propozycja rozwijająca zdolności manualne, koordynację wzrokowo-ruchową.

Divertida actividad para trabajar coordinación visomotora 😍☺️.Aprende más actividades de Estimulación de Temprana para tu hijo (a) INSCRÍBETE nuestras clases Online, tomas las sesiones desde la comodidad de tu casa, sin horarios fijos y en el día que tú decidas. 🥰♥️.Teléfono: +52 2215326125.Correo: info.babystars@gmail.com

Opublikowany przez Baby Stars Estimulación Temprana. Czwartek, 30 stycznia 2020
https://www.facebook.com/watch/?v=115378953243621
 • Dobranocka : Masza i  niedźwiedź  „Przyszła wiosna”

17 komentarzy

 • jasabola2

  Hi to all, since I am actually keen of reading this website’s post to be updated daily.
  It consists of fastidious stuff.

 • https://projempol99.site

  Terrific work! This is the kind of information that are meant to be shared across the
  net. Disgrace on the search engines for not positioning this put up higher!
  Come on over and consult with my web site .

  Thanks =)

 • Playtech Slot

  Situs Judi Slot Online Terbaik Asia.
  Minimal deposit 15ribu Rupiah dan dapatkan Bonus member baru 100%.
  Komisi Mingguan Terbesar. Proses pembayaran dan withdraw cepat.

  Menerima deposit melalui 6 bank besar di indonesia yaitu Bca,Mandiri,Bri,Bni,Cimb dan Danamon.

 • Mposlot

  Web Judi Slot Online Terbaik Indonesia.
  Minimal deposit 15ribu Rupiah dan dapatkan Bonus member baru 100%.

  Komisi Mingguan Terbesar. Proses deposit dan penarikan cepat.

  Menerima deposit melalui 6 bank besar di indonesia yaitu Bca,
  Mandiri,Bri,Bni,Cimb dan Danamon.

 • forex

  Hi there to every body, it’s my first go to see of this
  website; this web site carries remarkable
  and really fine data in support of visitors.

 • agen bandar 66

  Every weekend i used to pay a visit this site, as i wish for enjoyment, for the reason that
  this this site conations genuinely nice funny stuff too.

 • Agen Judi Tembak Ikan Online Terbaik Indonesia.
  Minimal Pembayaran 15ribu Rupiah dan dapatkan Bonus member baru 100%.
  Komisi Mingguan Terbesar. Proses pembayaran dan withdraw cepat.

  Menerima deposit melalui 6 bank besar di
  indonesia yaitu Bca,Mandiri,Bri,Bni,Cimb dan Danamon.

 • mcdonogh35archive.com

  Situs Judi Tembak Ikan Online Terlengkap Indonesia.

  Minimal deposit 15ribu Rupiah dan dapatkan Promo member baru 100%.
  Komisi Mingguan Tertinggi. Proses pembayaran dan withdraw cepat.

  Menerima Pembayaran melalui 6 bank besar di indonesia yaitu
  Bca,Mandiri,Bri,Bni,Cimb dan Danamon.

 • http://ff7.wiki

  Web Judi Tembak Ikan Online Terlengkap Asia.
  Minimal deposit 15ribu Rupiah dan dapatkan Promo member baru 100%.
  Komisi Mingguan Tertinggi. Proses deposit dan penarikan cepat.

  Menerima deposit melalui 6 bank besar di indonesia yaitu Bca,Mandiri,Bri,Bni,Cimb dan Danamon.

 • Bandar Judi Slot Online Terbaik Asia.
  Minimal deposit 15ribu Rupiah dan dapatkan Bonus member baru 100%.

  Komisi Mingguan Terbesar. Proses deposit dan withdraw cepat.

  Menerima deposit melalui 6 bank besar di indonesia yaitu Bca,Mandiri,Bri,Bni,Cimb dan Danamon.

 • Pregnancy Period

  Very good blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go
  for a paid option? There are so many choices out there that
  I’m totally overwhelmed .. Any recommendations? Bless you!

 • 2020 Acura

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking
  through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 • www.jessicaferrari.it

  Hello to every one, since I am genuinely keen of reading this
  blog’s post to be updated daily. It consists of pleasant data.

 • 유로88

  Definitely imagine that that you said. Your favourite justification appeared to be
  at the net the easiest thing to keep in mind of. I say to you, I
  certainly get irked even as folks think about
  worries that they just do not understand about. You controlled to hit the nail upon the highest and also
  outlined out the entire thing with no need side-effects , people can take
  a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 • บาคาร่า

  Hello, Neat post. There’s an issue along with your site in web
  explorer, could check this? IE still is the market chief and a good part of other people will miss
  your fantastic writing due to this problem.

 • Thong

  Hello! І couⅼd haνe sworn I’ѵe been to this site befоre but after reading throuցh ѕome of the post I realized it’ѕ new to me.
  Nonethelesѕ, Ι’m definitеly glad I foᥙnd it and I’ll ƅe bookmarking and checking bɑck frequently!

  Here iѕ my blog post … Thong

 • jasa bola 2

  Generally I don’t read article on blogs, but
  I wish to say that this write-up very forced me
  to take a look at and do it! Your writing taste has been amazed me.
  Thank you, very great post.