Kochane Przedszkolaki wink

Dzisiejszymi zajęciami chciałabym zainteresować Was pewną formą aktywności, która ostatnio bardzo spodobała się mnie oraz Waszym kolegom i koleżankom z grupy Sówki. Wspólnie realizowaliśmy ogólnopolski projekt LOGOJOGA, przeznaczony  dla dzieci. Podczas zajęć projektowych wykorzystywaliśmy elementy jogi, jako metody wspomagającej terapię logopedyczną.

Przedstawiam Wam dziś naszą bajkę logopedyczną, którą tworzyliśmy razem z Sówkami. Myślę, że Wam się spodoba. Poproście rodziców, żeby poćwiczyli z Wami! Czytamy tekst i próbujemy wykonać przedstawione ćwiczenia – w jodze nazywamy je asanami.

A jeśli spodobają Wam się takie ćwiczenia, podaję Wam link do książki z bajkami, jaka powstała w wyniku prac logopedek w projekcie LOGOJOGA:

POWODZENIA!

Na skraju rozległej polany rosło ogromne, piękne drzewo. Każdego dnia wszystkie leśne zwierzęta przybiegały pod nie, by się wyciszyć i nabrać energii.

(ASANA: drzewo)

Najbardziej lubiły tu przybiegać małe, szalone wiewiórki, które jesienią miały pracowity czas zbiorów. Zwierzaki te szybciutko przebiegały przez most i pędziły do drzewa. Teraz wyjątkowo bardzo potrzebowały chwili odpoczynku i wytchnienia.

(ASANA: most)

Pewnego dnia spotkały one na swojej drodze kobrę i postanowiły zapytać ją jak osiąga spokój w zabieganym życiu. Kobra odpowiedziała wiewiórkom, że lubi wygrzewać się na słonku i to ją wycisza.

(ASANA: kobra)

Wiewiórki podziękowały za radę i pobiegły dalej. Na łące natknęły się na bociana
i spytały go o jego sposób na relaks. Bociek stanął na jednej nodze i odparł, że uspokaja go stanie nieruchomo.

(ASANA: bocian)

Wiewiórki podziękowały za sposób bociana. Wtem nad ich głowami przeleciał ptak. Powiedział im, że jego wycisza i uspokaja lot z głową w dół.

(ASANA: ptak)

Ciekawskie wiewiórki pobiegły z pytaniem do żaby. Ta odpowiedziała, że uwielbia siedzieć po żabiemu nad brzegiem rzeki i obserwować fruwające motyle.

(ASANA: żaba)

Motyle zaś uspokajają się, trzepocąc delikatnie skrzydełkami.

(ASANA: motyl)

Na skraju łąki siedział cichutko zając. Wyglądał na spokojnego i zrelaksowanego. Wiewiórki spytały go jak to robi. Szarak odrzekł, że uspokaja go zwinięcie długich uszu i schowanie ich w takiej pozycji:

(ASANA: królik)

A na koniec ciekawskie wiewiórki spytały o radę niedźwiedzia – jaki jest jego sposób na siłę, energię i spokój. Miś odpowiedział, że jemu pomaga rozciąganie wszystkich czterech łap i chodzenie bez ich zginania. Wiewiórki postanowiły i tego spróbować.

(ASANA: niedźwiedź)

Wiewiórki już wiedziały, że każde zwierzątko, dziecko, roślinka uspokaja się w inny sposób. I czasem warto któryś z nich wypróbować. Pobiegły pod swoje ukochane drzewo, usiadły pod nim po turecku i głęboko oddychały brzuszkami. O, tak! Pełen relaks J

(ASANA: kwiat lotosu)